Avslutad | Moderna – Lördag 18 februari 2023
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 1,3 cm, längd på kedjan 46 cm, vikt 2,2 g, några diamanter med inneslutningar som når ytan samt nagg.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 21 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca TW-Cr/P, höjd på hänget 1,2 cm, längd på kedjan 41 cm, vikt 1,7 g.
GUCCI, ring, Trouble Andrew Edition 'GucciGhost', sterlingsilver, stl 19,75 mm, originalask.
GUCCI, ring, Gucci Garden, stelingsilver, malakit, stl 19,5 mm, smyckespåse, origninaletui.
GUCCI, armband, GG Marmont, Sterling silver, rosa stenar, stl 18, smyckespåse, originalask.
GUCCI, armband, Interlocking G, ankarlänk, sterling silver, stl 19, smyckespåse, originalask.
ROLAND LANTZ, armring, sterlingsilver, signerad, inre omkrets ca 18 cm, vikt 35,7 g, originaletui.
W.A. BOLIN, ring, 18K guld, gammal-, äldre briljant och briljantslipad diamanter ca 1,90 ctv, ca River-TCr(E-I)/SI-P, Stockholm 1963, stl 15,5 mm, vikt 18,2 g, liten spricka i guldet på undersidan av fattningen, den stora briljantslipade diamanten har litet nagg på kuletten, den lilla gammalslipade diamanten har liten skada på kronan och sitter löst i sin fattning, originaletui.
ARMBAND, 18K roséguld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-TCr/VVS-VS, kors, längd 16/18 cm, vikt 2,0 g.
RIVIERECOLLIER, 18K roséguld, 132 briljantslipade diamanter ca 10,73 ctv, ca TW-W-VVS-VS, längd 42 cm, vikt 33,2 g, några diamanter med mindre nagg på kuletten.
ÖRRINGAR, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,59 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, stift, diameter 25 mm, vikt 6,8 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-W/VVS-VS, kors, kedja längd 42/45 cm, vikt 2,5 g.
TENNISARMBAND, 18K guld, 73 briljantslipade diamanter ca 1,33 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 15,5 cm, vikt 7,2 g.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 59 briljantslipade diamanter ca 4,79 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 19,5 cm, vikt 15,3 g, några diamanter med mindre nagg på kulett samt en med nagg på rondist.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,89 ctv, ca TW-W/VVS-VS, kors, kedja längd 42/45 cm, vikt 2,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, creoler med 52 briljanter 0,54 ctv, ca W/VS, Orloff of Denmark, originaletui, stift, vikt 2,8 g.