Avslutad | Valentin – Lördag 11 februari 2023
HÄNGE, 18K vitguld, åttkantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-Cr/P, diameter 14 mm, vikt 1,5 g.
ARMBAND, 18K vitguld, smaragder, åttkantslipade diamanter ca 0,68 ctv längd 16,5 cm, vikt 10,3 g, enstaka smaragder med skador och nagg.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, svarta diamanter 1,03 ctv enligt gravyr, längd 17 5 mm, vikt 6,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 30 briljantslipade diamanter ca 0,69 ctv, ca TW-TCa/P, diameter 21 mm, stift, vikt 5,8 g., fåtal diamanter med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 1,03 ctv, ca TW-Ca/P, diameter 20 mm, stift, vikt 5,4 g, 1 diamant med nagg på kuletten.
ARMBAND, 18K vitguld, evighetssymbol, 25 briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca W-Cr/VVS-VS, längd 16/18 cm, vikt 3,2 g.
ARMBAND, 18K vitguld, kors, 16 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-Cr/VVS-VS, längd 16/18 cm, vikt 1,9 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, smaragdslipad akvamarin ca 0,96 ct, 18 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-TCr/P, höjd på hänget 1,4 cm, ankarkedja 46 cm, vikt 2,3 g, akvamarinen har små nagg, ett fåtal diamanter med inneslutningar som når ytan.
ARMBAND, 18K vitguld, 43 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-Cr/P, längd 16-19 cm, diameter på ringen 1,4 cm, vikt 1,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 54 briljant- och baguetteslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca TW-Cr/SI-P, mått 7 x 6 mm, stift, vikt 2,0 g, några diamanter med naturliga håligheter.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 36 briljantslipade diamanter, ca 0,46 ctv, ca TW-TCa/P, diameter 7 mm, stift, vikt 1,9 g, några diamanter har inneslutningar som når ytan samt naturliga håligheter.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 13 briljanter ca 0,50 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 16 mm, vikt 4,2 g.
TENNISARMBAND, 18K trefärgat guld, 228 briljantslipade diamanter 3,14 ctv, ca W(H)/VS-SI, längd 18 cm, vikt 20,6 gram.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 17 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca W-Cr/VVS-VS, kors mått ca 21 x 14 mm, kedja 41/43 cm, vikt 3,5 g.
COLLIER, 18K guld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca TW-Cr/VVS-SI, motivets mått ca 9,0 x 9,0 mm, längd 41/44 cm, vikt 2,8 g, enstaka diamanter med ytdefekter.
HELALLIANSRING, 18K roséguld, 133 briljantslipade diamanter ca 4,08 ctv, ca W-Cr/VS-SI, storlek 17,5+ mm, vikt 4,6 g, enstaka diamanter med inneslutningar som når ytan, några diamanter med mindre nagg på kulett.