Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 januari 2023
PÄRLCOLLIER, odlade doserade pärlor ca 5,5-7 mm, längd 45 cm, lås i silver, vikt 21,7 g, knutet.
ARMBAND, 18K vitguld, hjärta, briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca W/VS-SI, Kaplans Safir, längd 15/16,5/18 cm, vikt 1,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, hjärtan, briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W/SI, stift, vikt 2,0 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca TW-W/VVS-VS, kors 12 x 9,0 mm, kedja 42/45 cm, vikt 2,5 g.
HÄNGE, kors, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,88 ctv, ca TW-TCr/VS, mått 28x15 mm, vikt 2,3 g, en diamant har litet nagg på kuletten.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 små cubic zirconia, 18 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW/SI-P, höjd 48 mm, vikt 3,7 g, krokar, flera diamanter har små skador och nagg.
RING, 14K guld, marquiseslipade och baguetteslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/SI, stl 16,75 mm, vikt 2,8 g.
ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,49 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 2,8 g, gravyr.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, åttkant och baguetteslipade diamanter 0,25 ctv, ca W/SI, stift, vikt 1,6 g, svaga fattningar.
HÄNGE, 18K vitguld, åttkant och baguetteslipade diamanter 0,18 ctv, ca W/SI, höjd 13 mm, vikt 1,1 g, svaga fattningar.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, rosenkvarts, korall, karneol, behandlade safirer, tsavoriter, höjd 50 mm, vikt 10,1 g, stift.