Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 januari 2023
HÄNGE, 9K guld, rundslipad blå topas ca 14,33 ct, vita safirer ca 0,30 ctv, certifikat Juwelo, mått 20x35 mm, vikt 7,3 g, etui.
ENSTENSRING, 18K guld, äldre briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca TCa/VS, stl 16 mm, vikt 2,1 g, inverterade naturaler på kronan samt rondisten.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, hjärta, venezialänk, åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, längd kedja 38 cm, höjd hänge 18 mm, vikt 5,5 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, odlad pärla, åttkantslipade diamanter, längd 42 cm, vikt 5,7 g.
SMYCKESET, 18K guld, carmoséring och carmoséörhängen, 3 blå safirer ca 0,65 ctv, 22 åttkantslipade diamanter ca 0,11 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16 mm, stift, vikt 4,4 g.
DAVID ANDERSEN, armband, förgyllt sterlingsilver, vit och svart emalj, Willy Winnaess, Norge 1950/60-tal, bredd 33 mm, längd 17,5 cm, vikt 50,1 g, visst slitage på emaljen, en extra länk med pålödd broschnål.
Visa varaSmycken Trestensring
RING, 18K vitguld, 3 äldre briljanter ca 0,55 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 18 mm, vikt 3,5 g, nagg hos två av diamanterna.
ENGELBERT, ring, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,12 ct, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 6,6 g, gravyr.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 prinsesslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 6,6 g, gravyr.
RING, 14K guld / vitguld, 30 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv ca W-Cr/P, stl 17,25 mm, vikt 6,2 g.