Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 15 december 2022
HÄNGE, 14K guld, smargad, tsavorit, 2 briljantslipade diamanter ca 0,015 ctv, höjd 17 mm, vikt 1,5 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, hjärta, briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca W-Cr/P, längd 45 cm, vikt 6,0 g, diamanter med nagg och skador.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,22 ct, ca W/VS, höjd 10 mm, vikt 0,6 g.
W. A BOLIN, skål på fyra fötter, silver, Stockholm 1924, höjd 7,5 cm, diameter 13 vm, vikt 145,5 g.
RING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,25 ctv W/SI, stl 17 mm, vikt 3,9 g, nagg på huvudstenen.
RING, 18K guld, 9 briljanter ca 0,22 ctv, ca W/VS, tillv i Göteborg 1992, stl 20,25 mm, vikt 5,5 g.
TRESTENSRING, 18K vitguld, briljantslipade och gammalslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS-SI, en diamant med brun ton, stl 17,75 mm, vikt 2,9 g, gravyr.
2 SALTKAR, silver, runda på tre fötter, svängda reliefåsar, höjd 3,6 cm, svenska stämplar en stämplad CG Hallberg 1920, vikt 61,1 g.
SENAPSKANNA, silver, oval, blå glasinsats, genombruten dekor, W Hutton, London 1897, höjd 5,3 cm, sked i silver med svenska stämplar, vikt totalt ink glasinsats 89,8 g.
MJÖLK-/GRÄDDKANNA, silver, invändigt förgylld, kaskformad med godronnerad underdel, hänkel med lejonhuvud, E Pettersson, Skövde 1958, höjd 8,5 cm, vikt 72,4 g.
BÅLSLEV, silver, oval skopa, skaft i brunt trä, Bröderna Lundqvist AB, Falun 1970, längd 41 cm.
PANDORA, 2,3 mm ormlänkskedja i silver med en berlock i silver med 5 svarta CZ, längd 51 cm, stpl ALE, vikt 29,7 g.
PANDORA, 3 mm ormkedja i oxiderat silver med en berlock i silver med 5 vita cubic zirconia, längd 41,5 cm, vikt 36 g.