Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 15 december 2022
BÄGARE, 6 st, silver, hamrad yta, Eric Löfman för MGAB, Uppsala 1974-1977, höjd 51-52 mm, diameter 42-48, signerade, totalvikt 249,5 g.
Silver Plunta
PLUNTA, silver, slät, Kultakeskus Oy, Finland 1973, höjd 17 cm, längd 10 cm, vikt 291,5 g.
Smycken Skjortknappar
SKJORTKNAPPAR, ett par, 18K vitguld, 2 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, Johan Pettersson, Stockholm 1959, mått 9x9 mm, vikt 3,6 g.
RING, 18K rodinerat guld, 13 odlade pärlor 2,8-6,8 mm, 3 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca W/SI, stl 18 mm, vikt 5,7 g, rodineringen har delvis släppt.
PÄRLCOLLIER, odlade mörkblå pärlor 7,4-8,0 mm, lås i 18K vitguld med 4 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, längd 47 cm, knutet, vikt 36,8 g.
RING, 18K guld, odlade pärlor, gammalslipade och åttkantslipade diamanter, ca 0,15 ctv, ca W/SI, stl 16 mm, vikt 3,9 g.
MANSCHETTKNAPPAR, silver, emalj, AIK, hovjuvelerare Gunnar Fahlström, Stockholm 1968, vikt 15,9 g, etui.
RING, 18K guld, grön dubblett, pärlor, Malmö 1897, stl 17 mm, vikt 1,8 g, mittstenen med skador.
STIGBERT, brosch, 18K guld, rosett, Engelbert, Stockholm 1950, ca 43×40 mm, vikt 5,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,23 ct, ca TW/VS, stl 19 mm, vikt 3,1 g.
RING, 18K guld, odlad pärla, 2 gammalslipade diamanter ca 0,40 ctv, stl 17 mm, vikt 2,3 g.
ÖRHÄNGEN, Snögubbe, sterlingsilver, odlade pärlor, emalj, diamanter, Mandelstam, krokar, höjd 44 mm, vikt 10,8 g, originalask.
HÄNGE, silver, detalj i 18K guld, rosa och vita odlade pärlor, emalj, safirer, diamanter, Anna Mandelstam, höjd 39 mm, originalask.
RING, 18K guld, briljantslipade och åttkantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-W/VS, stl 18 mm, vikt 3,5 g.
CARMOSÈRING, 18K vitguld, safir, briljantslipade diamanter 0,45 ctv enligt gravyr, ca TW/VS-SI, stl 19,5 mm, vikt 5,0 g.