Avslutad | Moderna – Lördag 17 december 2022
LANTZ, alliansring, 18K vitguld, 19 briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, ca TW/VS, Stockholm 2012, stl 17 mm, vikt 3,6 g.
LANTZ, ring, 18K vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca TW/VS, Stockholm 2012, stl 17 mm, vikt 7,2 g, ask.
OLE LYNGGAARD, armband med berlock, Sweet spot, briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW/VS, mörkblått silke, längd 38 cm, vikt 10,7 g, påse, originaletui.
OLE LYNGGAARD, armband med berlock, Sweet drops, 18K guld, månsten, vinrött läder, längd 39 cm, vikt 13,4 g, påse, originaletui.
OLE LYNGGAARD, armband, Snake charm with string, 18K guld, orm, svart snöre, ljusterbar längd, vikt 1,5 g, påse, originaletui.
ARMBAND, 18K guld, variant av ankarlänk, berlock från Claes Giertta 1963 i form av en bil med däck som snurrar, total vikt 17,3 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, rosa safirer 1,15 ctv, sjöstjärna, längd 40 cm, vikt 6 g.
RING, 18K guld, smaragdslipad smaragd ca 0,85 ct, kuddslipade safirer ca 1,17 ctv, 52 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-Tcr/VS-P, stl 16,5 mm, vikt 2,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, turkos emalj, 8 prinsesslipade diamanter ca 0,97 ctv, ca W/VS, Boglietti, Italien, höjd 21 mm, vikt 13,6 g, stift/clips, emaljskada.
HÄNGE MED KEDJA, platina/silver, gammalslipad diamant ca 0,50 ct, gammalslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, onyx, kedja i 18K vitguld, längd 50 cm, vikt 6,2 g, enstala diamanter med skador och nagg.
PÄRLÖRHÄNGEN, 9K guld, odlade barocka sötvattenspärlor ca 28 x 18 mm, krokar, vikt 13,7 g,
PER BORUP, örhängen, Palm, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,02 ctv, höjd 10,3 mm, vikt 4,7 g, stift
GEORG JENSEN, hänge/ brosch, Daisy, förgyllt silver, vit emalj, diameter 42 mm, längd kedja 60 cm, vikt 23,4 g, etui.
HULCHI BELLUNI, 18K guld, alliansring, 25 briljanter 0,20 ctv ca TW(G)/VS, stl 16,5 mm, vikt 2,5 g, certifikat
OLE LYNGGAARD, hänge, Sprout pendant, oxiderat sterlingsilver/18K guld, korall, briljantslipad diamant ca 0,01 ct, ca TW/VS, design Charlotte Lynggaard, höjd 20 mm, vikt 1,7 g.
SANDBERG, örhängen, blomma, 18K guld/sterlingsilver, bergkristall, stift, vikt 3,9 g, påse.