481 - 500 av 506
1...242526 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 17 november 2022

Klubbad för

BÄGARE, silver, räfflad fotring, vidgande brätte, åldermansranka, Johan Pettersson Berg, Norrköping 1767, höjd 11,7 cm, vikt 103,5 g, monogram, bucklor.

1 300 kr

Utrop: 800 kr

BÄGARE, silver, invändigt förgylld, vidgande på räfflad fotring, vågbandsbård, Niclas Warneck, Karlstad 1761, höjd 8,7 cm, vikt 64,5 g, små bycklor, monogram.

1 200 kr

Utrop: 600 kr

BÄGARE, ett par, silver, invändigt förgyllda, Fredrik Nymansson, Kristinehamn 1800-talets första hälft, höjd 7 cm, totalvikt 71,4 g, bucklor.

1 100 kr

Utrop: 550 kr

BÄGARE, på fot, silver, ciselerad dekor, Sven Christoffer Holmström, Ulricehamn 1807, höjd 10,5 cm, vikt 36,3 g, bucklor, monogram.

750 kr

Utrop: 450 kr

BÄGARE, på fot, silver, ciselerad dekor, Carl Fredrik Seseman, Arboga 1817, höjd 12,5 cm, vikt 36,7 g, bucklor.

550 kr

Utrop: 400 kr

BÄGARE, på fot, silver, invändigt förgylld, ciselerad dekor, Johan Svanberg, Karlstad 1800-talets frösta hälft, höjd 10,6 cm, vikt 36,8 g, lagning, bucklor.

Utrop: 450 kr

BÄGARE, silver, invändigt förgylld, vidgande på räfflad fotring, ciselerad blomdekor, Lars Biugg, Jönköping 1809, höjd 8,5 cm, vikt 47,5 g, bucklor.

425 kr

Utrop: 400 kr

KEDJA, 18K guld, pansarlänk, längd 60 cm, vikt 12,3 g.

Utrop: 6 100 kr

ARMBAND, 18K guld, X-länk, längd 18,5 cm, vikt 22,2 g.

Utrop: 11 000 kr

KEDJA, 18K guld, venezialänk, längd 41,5 cm, vikt 6,9 g.

Utrop: 3 400 kr

COLLIER, 18K guld, doserad bismarcklänk, längd 42 cm, vikt 13,8 g.

Utrop: 6 800 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,25 ct, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 3 g. nagg och natural vid rondist.

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

RING, 14K vitguld, ovalslipad topas ca 7,50 ct, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCa/VS-P, stl 17,5 mm, vikt 5,7 g, topasen har lätt slitage och rör sig något i fattningen, några diamanter har nagg.

4 000 kr

Utrop: 4 500 kr

RING, 23K guld/18K vitguld, 11 diamanter ca 0,60 ctv, ca W/SI, stl 17,5 mm, vikt 8,3 g, enstaka diamanter med nagg.

4 700 kr

Utrop: 4 900 kr

ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,25 ct, enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 2,8 g, slitna fattningar.

Utrop: 4 000 kr

HÄNGE, bjällra, förgyllt silver, vit emalj, cubic zirconia, design A Jewel Veronika, 19 mm, vikt 5 gram.

Utrop: 175 kr

ARMBAND, silver, Haglund Juveler Silversmide, Lärbro 1955, längd 18 cm, vikt 47,6 g.

1 200 kr

Utrop: 700 kr

ARMBAND, sterlingsilver, längd 20 cm, vikt 23,2 g.

Utrop: 400 kr

COLLIER, sterlingsilver, längd 42 cm, vikt 36,1 g.

600 kr

Utrop: 700 kr

MANSCHETTKNAPPAR, 14K guld, lapis lazuli, diameter ca 14 mm, 15,0 g.

Utrop: 3 600 kr