Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 17 november 2022
BÄGARE, silver, räfflad fotring, vidgande brätte, åldermansranka, Johan Pettersson Berg, Norrköping 1767, höjd 11,7 cm, vikt 103,5 g, monogram, bucklor.
BÄGARE, silver, invändigt förgylld, vidgande på räfflad fotring, vågbandsbård, Niclas Warneck, Karlstad 1761, höjd 8,7 cm, vikt 64,5 g, små bycklor, monogram.
BÄGARE, ett par, silver, invändigt förgyllda, Fredrik Nymansson, Kristinehamn 1800-talets första hälft, höjd 7 cm, totalvikt 71,4 g, bucklor.
BÄGARE, på fot, silver, ciselerad dekor, Sven Christoffer Holmström, Ulricehamn 1807, höjd 10,5 cm, vikt 36,3 g, bucklor, monogram.
BÄGARE, på fot, silver, ciselerad dekor, Carl Fredrik Seseman, Arboga 1817, höjd 12,5 cm, vikt 36,7 g, bucklor.
BÄGARE, på fot, silver, invändigt förgylld, ciselerad dekor, Johan Svanberg, Karlstad 1800-talets frösta hälft, höjd 10,6 cm, vikt 36,8 g, lagning, bucklor.
BÄGARE, silver, invändigt förgylld, vidgande på räfflad fotring, ciselerad blomdekor, Lars Biugg, Jönköping 1809, höjd 8,5 cm, vikt 47,5 g, bucklor.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,25 ct, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 3 g. nagg och natural vid rondist.
RING, 14K vitguld, ovalslipad topas ca 7,50 ct, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCa/VS-P, stl 17,5 mm, vikt 5,7 g, topasen har lätt slitage och rör sig något i fattningen, några diamanter har nagg.
RING, 23K guld/18K vitguld, 11 diamanter ca 0,60 ctv, ca W/SI, stl 17,5 mm, vikt 8,3 g, enstaka diamanter med nagg.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,25 ct, enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 2,8 g, slitna fattningar.
HÄNGE, bjällra, förgyllt silver, vit emalj, cubic zirconia, design A Jewel Veronika, 19 mm, vikt 5 gram.
ARMBAND, silver, Haglund Juveler Silversmide, Lärbro 1955, längd 18 cm, vikt 47,6 g.