Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 17 november 2022
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca TW/VS, Bengt Hallberg, Köping 1984, stl 16 mm, vikt 1,7 g, diamanten har nagg på kuletten och inverterad natural vid rondisten.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,25 ct enligt gravyr, ca TW/P, stl 17,5 mm, vikt 2,5 g.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca TW-W/SI-P, höjd 20 mm, vikt 3,5 g, diamanter med nagg.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, ovalslipad smaragd ca 0,64 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-TCr/P, höjd på hänget 1,6 cm, ankarkedja 41 cm, vikt 2,0 g, smaragden har inneslutningar som når ytan.
COLLIER, färgade odlade sötvattenspärlor, lås i 14K guld, längd 44 cm, knutet, vikt 36,0 g.
STIGBERT, ring, silver, bergkristall, Engelbert, Stockholm 1963, stl 16,5 mm, vikt 9,1 g.
COLLIER, 2-rader, färgad howlite, onyxkulor, lås samt detaljer i vitmetall, knutet, längd 52 cm.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,71 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,25 mm, vikt 4,4 g.
ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TCr-Cr/SI, Sävsjö Guldsmeds 1998, stl 15,75 mm, vikt 3,6 g, enstaka diamanter har små nagg.
PÄRLCOLLIER, färgade odlade sötvattenspärlor, lås i 18K guld, längd 43 cm, vikt 46,8 g, ej knutet.
COLLIER, odlade sötvattenspärlor, färgade, olika storlekar och form, lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 66 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,6-6,8 mm, lås i 18K guld, längd 39 cm, vikt 23,1 g.
RING, ca 12K guld, granat, rosenslipade diamanter ca 0,15 ctv, stl 17,5 mm vikt 4,3 g, granateen har mindre nagg, diamanterna har nagg, naturaler och skador.
ENSTENSRING, 18K vitugld, briljantslipad diamant 0,27 ct, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,0 g, nagg på kuletten.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW/VS, G Dahlgren & Co, Malmö 1976, stl 17,5 mm, vikt 4,2 g, en diamant med skada.
LUKTDOSA, silver, insats i grönt glas, William Comyns, London 1897, höjd 75 mm, totalvikt 89,6 g, glaset har nagg.