Avslutad | Klassiska – Lördag 19 november 2022
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor, ca 7-7,25 mm, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, höjd 14,5 mm, vikt 4,3 g, stift.
ALLIANSRING, 18K guld, 16 prinsesslipade diamanter ca 1,56 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 6,3 g, några diamanter har nagg och skador.
RING, 18K vitguld, baguettslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW/P, 14 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-Cr/VVS-VS, stl 17,25 mm, vikt 5,2 g.
CARMOSÉRING, 14K vitguld, granat ca 5,50 ct, 18 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-TCr/P, stl 17,25 mm, vikt 11,7 g, diamanter har nagg och skador.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca TW/VS, längd 43 cm, vikt 3,8 g.
ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW/SI, Salguero Smycken, Stockholm 1998, stl 15 mm, vikt 10,4 g.
RING, 18K vitguld, gammalslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 15,5 mm, vikt 8,5 g.
RING, 18K guld/platina, ovalslipad safir ca 0,80 ct, gammal- äldre åttkant- och rosenslipade diamanter ca 0,15 ctv, stl 15,25 mm, vikt 2,4 g, safiren har lätt slitna fasettkanter, några diamanter har nagg, etui.
Ädelstenar Turmaliner
TURMALIN, indigolit, rektangulärt slipad, 37,55 ct, GIL report STN2018008011850.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, empire, i form av lyror på rund fot, manschetter med räfflad dekor, Anders Lundqvist, Stockholm 1829, fylld botten, höjd 15 cm, totalvikt 503,7 g, gravyr, något sneda, bucklor, 1 ljusstake har 2 små hål.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,10 ct, ca River(E)/VS2-SI1, Stockholm 1985, stl 17,75 mm, vikt 3,5 g, något sliten fattning, diamanten har tunn rondist och inneslutning som når ytan vid rondisten.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,47 ct, ca Cr(J)/VS2, stl 17 mm, vikt 2,5 g.
COLLIER, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,28 ct, Cr/SI, längd 42 cm, vikt 21,7 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, huggies, 2 par påhängen med odlade sötvattenspärlor samt briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, vikt 6,5 g.
Smycken Enstaka örhänge
ENSTAKA ÖRHÄNGE, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,58 ct, ca Cr(J)/SI2, vikt 1 g, stift.