Avslutad | Klassiska – Lördag 19 november 2022
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct enligt gravyr, ca W/SI, Iduna, stl 16,25 mm, vikt 3,9 g, natural invid rondisten.
TENNISARMBAND, 18K guld, 63 briljantslipade diamanter ca 2,52 ctv, ca TW-W/VS, längd 17,5 cm, vikt 8,1 g.
ALLIANSRING, 18K guld med 7 st briljanter 0,37 ctv, TW/VVS, vikt 5,3 g, storlek 16,75 mm,
ENSTENSRING, platina, briljant ca 0,67 ct, ca TW(G)/VS1, stl 16,5 mm, vikt 3,9 g, naturaler på rondisten.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,46 ct, ca TW/VS, höjd 10 mm, vikt 0,6 g, diamant med nagg på kuletten.
RING, 14K guld, obehandlad safir, odlade pärlor, stl 19 mm, vikt 2,4 g, limrester, safiren med nagg.
RING, 18K guld, navettslipade rubiner, 1 briljant - och 13 åttkantslipade diamanter 0,35 ctv, ca Cr/P, stl 18 mm, vikt 4,7 g, enstala rubiner och diamanter med skador och nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, navetteslipade rubiner, 22 åttkantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W-TCa/P, höjd 27 mm, vikt 4,1 g, stift, enstaka rubiner och diamanter med skador och nagg.
COLLIER, 18K guld, dropp - och navetteslipade rubiner, 17 åttkantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-Ca/P, längd 43 cm, vikt 10,8 g, enstaka rubiner och diamanter med skador och nagg.
HÄNGE, kors, 18K guld, baguette - och trapetsslipade diamanter ca 4,59 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, höjd 53 mm, vikt 25,3 g,
COLLIER, 18K vitguld, grå odlade pärlor, 19 briljantslipade diamanter ca 1,14 ctv, längd 100 cm, vikt 13,4 g.
RING, 18K guld, ovalslipad safir, briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, stl 16,75 mm, vikt 4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,79 ct, ca TW(G)/VS1, stl 18,75 mm, vikt 5,9 g
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, akvamariner, briljantslipade diamanter ca 0,78 ctv, ca W-TCr/VS-SI, höjd 59 mm, vikt 7,7 g, stift.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, akvamarin ca 16,10 ct, briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca TW/VS, längd 45 cm, vikt 11,2 g.