Avslutad | Klassiska – Lördag 22 oktober 2022
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 58 briljantslipade diamanter ca 4,22 ctv, ca W-TCa(H-L)/P, längd 18 cm, vikt 9,9 g, några enstaka diamanter med nagg.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 72 briljantslipade diamanter ca 3,16 ctv, ca TW-TCa(G-L)/P, längd 18 cm, vikt 8,4 g, en diamant med skada samt några diamanter med nagg.
TENNISARMBAND, 14K guld, 42 briljantslipade diamanter ca 4,83 ct ca TW/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 15,2 g, några diamanter med skador och nagg.
RING, 18K vitguld, lapis lazuli, 65 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, stl 17,25 mm, vikt 11,9 g, ringen har en inre ringskena, en diamant saknas.
BROSCH, 18K guld, anka, rubiner, safir, 11 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv ca W/SI-P, vikt 8,9 g, nagg, skadad rubin.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 108 briljantslipade diamanter ca 1,22 ctv, ca TW-Cr(G-J)/SI-P, längd 18 mm, vikt 5,7 g, några diamanter med nagg.
HÄNGE, 18K guld, droppslipad citrin ca 15,0 ct, 3 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, höjd 31 mm, vikt 13,1 g, en diamant med skada.
HELALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 4,7 g, enstaka diamant med skada.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca W/SI, ca 4 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca W/VS-SI, Fancy Guld & Juveler, Ängelholm 2009, stl 16,5 mm, vikt 9,1 g, gravyr, nagg på kuletten.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 3,3 g, gravyr.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,62 ct, TW(F)/SI2, inskription GIA 6157451346, stl 15,5 mm, vikt 3,5 g, gravyr.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/VS-P, stl 16 mm, vikt 2,5 g, gravyr.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, 2 enkelslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca TCr/SI, Kaplans i Stockholm 1967, vikt 16,6 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,75 ct, ca TCa(K)/skada på rondist/paviljong inneslutning som når ytan, 114 åttkantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca ca stl 17,25 mm, vikt 7,4 g, en diamant saknas, några stenar med skada.
RING, 18K vitguld med blå safirer 1,43 (1,15+0,28) ctv,42 briljanter 0,28 ctv, TW(G)/VS, storlek 16,5 mm
RING, 18K vitguld med 3 blå safirer 1,46 ctv 32 briljanter 0,49 ctv W/SI, storlek 16,25 mm
RING, 18K vitguld med rubin 0,65 ctv 19 briljanter 0,06 ctv W/VS, storlek 16,75 mm , vikt 2,2 g
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW/VS-SI, storlek 17,75 mm, vikt 3,1 g, stämplad Visconti.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 18 mm, vikt 5,2 g, en av diamanterna har nagg vid kuletten, i övrigt har 2 diamanter mindre nagg vid kuletterna.