Avslutad | Klassiska – Lördag 22 oktober 2022
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,54 ct, ca River(E)/VS1, 82 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 5,4 g, mittstenen med nagg på kuletten samt natural på rondist.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,50 ct, ca W/SI, stl 16,5 mm, Iduna, vikt 3,2 g, natural vid rondisten.
CARMOSÉRING, 18K guld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,25 mm, vikt 2,5 g.
TRESTENSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/VS1, stl 19,25 mm, vikt 6,6 mm, en diamant med kulettfasett.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,57 ctv enligt gravyr, ca TW-TCr/VS-SI, stl 19,25 mm, vikt 3,4 g.
RING, 18K guld, kuddslipad diamant 0,50 ct, ca River(D)/VS1, GIA laserinskription 2408866755 samt dossier, 28 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,25 mm, vikt 3,5 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 17 briljanter ca 0,43 ctv, ca W/VS-SI,1 sten är Pique, stl 16,5 mm, gravyr.
SYSKONRING, platina, 2 diamanter ca 0,54 ct totalt, äldre briljantslipning, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, en klo är sned och en lite öppen, stl 17 1/4 mm, vikt 2,9 g, svenska stämplar.
CARMOSÈRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-Ca/VS-SI, stl 14,5 mm, vikt 2,7 g.
CARL ADOLF SERANDER, örhängen, 18K guld, Sundsvall 1879, höjd 48 mm, vikt 4,1 g, krokar.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,18 ct enl gravyr, ca TCa(L)/VVS2, stl 16,25 mm, vikt 3,1 g, slitna klor, minimalt nagg på kuletten, natural på rondisten, Lars Andersson Guldsmed, Stockholm, 1968.
BROSCH, 14K guld/Silver, dom små hängena är i 18K guld, diverse färgstenar bl.a peridot, ametist, syntetisk safir citrin, höjd 8 cm ink kedja och bredd 3,5 cm, vikt 13,1 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 18 cm, vikt 6,4 g.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K vitguld/platina, bergkristall, rosenslipade diamanter, 1920/30-tal, svensk importstämpel, vikt 8,3 g, några diamanter med nagg och skador.
ÖRHÄNGEN, förgyllt sterlingsilver, safirer, rosenslipade diamanter, höjd 40 mm, vikt 9,1 g, krokar med stopp, svaga fattningar, safiren har sprickor och inneslutningar som når ytan.
RING, 14K guld/vitguld, Crown of Light slipad diamant ca 0,97 ct, ca TCa(K)/SI1, stl 20+ mm, vikt 19,4 g, diamanten har nagg vid rondisten i anslutning till inneslutning.