61 - 80 av 296
1...345...15 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 22 oktober 2022

Klubbad för

RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,54 ct, ca River(E)/VS1, 82 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 5,4 g, mittstenen med nagg på kuletten samt natural på rondist.

Utrop: 33 000 kr

ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,50 ct, ca W/SI, stl 16,5 mm, Iduna, vikt 3,2 g, natural vid rondisten.

9 900 kr

Utrop: 11 200 kr

CARMOSÉRING, 18K guld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,25 mm, vikt 2,5 g.

Utrop: 7 200 kr

TRESTENSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/VS1, stl 19,25 mm, vikt 6,6 mm, en diamant med kulettfasett.

9 100 kr

Utrop: 10 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,57 ctv enligt gravyr, ca TW-TCr/VS-SI, stl 19,25 mm, vikt 3,4 g.

5 500 kr

Utrop: 6 200 kr

RING, 18K guld, kuddslipad diamant 0,50 ct, ca River(D)/VS1, GIA laserinskription 2408866755 samt dossier, 28 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,25 mm, vikt 3,5 g.

Utrop: 24 500 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 17 briljanter ca 0,43 ctv, ca W/VS-SI,1 sten är Pique, stl 16,5 mm, gravyr.

3 500 kr

Utrop: 4 000 kr

SYSKONRING, platina, 2 diamanter ca 0,54 ct totalt, äldre briljantslipning, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, en klo är sned och en lite öppen, stl 17 1/4 mm, vikt 2,9 g, svenska stämplar.

4 500 kr

Utrop: 4 600 kr

CARMOSÈRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-Ca/VS-SI, stl 14,5 mm, vikt 2,7 g.

Utrop: 6 200 kr

CARL ADOLF SERANDER, örhängen, 18K guld, Sundsvall 1879, höjd 48 mm, vikt 4,1 g, krokar.

3 100 kr

Utrop: 2 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, lapis lazuli, höjd 32 mm, clips med stift, vikt 11,8 g.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

COLLIER, 18K guld, lapis lazuli, kulorna är 11-20 mm, längd 60 cm, vikt 156,0 g.

Utrop: 10 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,18 ct enl gravyr, ca TCa(L)/VVS2, stl 16,25 mm, vikt 3,1 g, slitna klor, minimalt nagg på kuletten, natural på rondisten, Lars Andersson Guldsmed, Stockholm, 1968.

Utrop: 37 000 kr

BROSCH, 14K guld/Silver, dom små hängena är i 18K guld, diverse färgstenar bl.a peridot, ametist, syntetisk safir citrin, höjd 8 cm ink kedja och bredd 3,5 cm, vikt 13,1 g.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 18 cm, vikt 6,4 g.

6 000 kr

Utrop: 6 600 kr

MANSCHETTKNAPPAR, 18K vitguld/platina, bergkristall, rosenslipade diamanter, 1920/30-tal, svensk importstämpel, vikt 8,3 g, några diamanter med nagg och skador.

4 300 kr

Utrop: 3 800 kr

ÖRHÄNGEN, förgyllt sterlingsilver, safirer, rosenslipade diamanter, höjd 40 mm, vikt 9,1 g, krokar med stopp, svaga fattningar, safiren har sprickor och inneslutningar som når ytan.

900 kr

Utrop: 1 000 kr

KEDJA, 18K guld, ärtlänk, Göteborg, längd 130 cm, vikt 12,4 g, gravyr på låset.

6 500 kr

Utrop: 6 400 kr

RING, 14K guld/vitguld, Crown of Light slipad diamant ca 0,97 ct, ca TCa(K)/SI1, stl 20+ mm, vikt 19,4 g, diamanten har nagg vid rondisten i anslutning till inneslutning.

Utrop: 25 000 kr

H STRÖMDAHL, enstensring, Stjärnringen, 18K guld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,14 ct, ca TW/P, stl 18,25+ mm, vikt 6,0 g.

Utrop: 4 000 kr