241 - 260 av 296
1...12131415 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 22 oktober 2022

Klubbad för

RING, 18K vitguld, briljanter ca 0,60 ctv, ca W-Cr/SI, stl 17,75 mm, vikt 8,9 g, en diamant saknas,

Utrop: 5 000 kr

RING, 18K vitguld, antikslipad diamant ca 0,88 ctv, ca TW(G)/SI1, 12 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW/VS, rubiner ca 2,20 ctv, stl 16,5 mm, vikt 6,5 g, den större diamanten med nagg och slitna fasettkanter.

Utrop: 18 800 kr

KEDJA, 18K guld, kejsarlänk, längd 91,5 cm, vikt 84,5 g.

38 500 kr

Utrop: 42 000 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, Southsea pärlor, ca 16,2 -16,4 mm, briljant - och trapetsslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, höjd 68 mm, vikt 17,9 g, stift.

Utrop: 44 000 kr

CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovalslipade rubiner, briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca TW-TCA/VS-P, höjd 7 mm, vikt 1m9 g, stift.

Utrop: 5 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, baguette - och briljantslipade diamamanter ca 0,70 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, höjd 8,8 mm, vikt 2,9 g, stift.

9 500 kr

Utrop: 10 400 kr

RING, 18K vitguld, droppslipad morganit ca 4,62 ct, droppslipade rosa safirer ca 0,76 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 17 mm, vikt 5 g.

Utrop: 14 400 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,77 ct, ca Fancy Light Yellow/VS, briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW-Cr/VS-P, stl 16,25 mm, vikt 3,1 g.

Utrop: 24 500 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 2,62 ct, briljant - och trapetsslipade diamanter ca 0,74 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 7,9 g.

Utrop: 13 200 kr

CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad rubin ca 1,70 ct, briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-Cr/VS-P, stl 16,25 mm, vikt 7,0 g, rubin med inneslutningar når ytan och sprickor.

Utrop: 10 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 prinsesslipade diamanter ca 1,11 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, stl 17 mm, vikt 5,1 g, en diamant med nagg i anslutning till inneslutning.

Utrop: 13 000 kr

Smycken Enstaka örhänge

ETT ENSTENSÖRHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,45 ct, Cr(J)/SI, stift, vikt 0,9 g, nagg på rondist.

Utrop: 5 200 kr

W A BOLIN, hänge, smyckesägg, 18K guld, grön emalj, briljantslipade diamanter 0,12 ctv, ca TW/VS, mått 12x25 mm, vikt 5,3 g, originaletui.

6 000 kr

Utrop: 2 800 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,5-8,0 mm, lås i 18K vitguld, längd 102 cm, knutet, vikt 71,4 g.

Utrop: 5 500 kr

TRESTENSRING, 18K vitguld, gammalslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-TCr/SI, G Dahlgren & Co, Malmö 1975, stl 18,5 mm, vikt 2,7 g, diamanter med nagg.

Utrop: 4 400 kr

RING, 18K guld, odlad pärla 8,9 mm, rosenslipade diamanter, Göteborg 1981, stl 18,75 mm, vikt 7,1 g.

3 500 kr

Utrop: 4 000 kr

ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant ca 0,70 ct, ca W(H)/VS, stl 17,75 mm, vikt 4,9 g, nagg på kuletten.

Utrop: 20 000 kr

ARMRING, 18K guld, svart emalj, pärlor, Stockholm 1878, 56x47mm, vikt 40,3 g, säkerhetskedja, buklor, skada.

18 000 kr

Utrop: 20 000 kr

COLLIER, 14K guld, navettslipade topaser, briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW/VS, längd 41,5 cm, vikt 5,1 g.

Utrop: 4 900 kr

BESTICKSERVIS, silver, 88 delar, modell Uppsala, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordskedar, 12 efterrättsgafflar, 12 efterrättsknivar, 15 efterrättsskedar, 12 mockaskedar, såssked, MGAB, Linköping/Uppsala, 1960-tal, total vikt ca 3693 g, lindor.

14 200 kr

Utrop: 13 200 kr