Avslutad | Klassiska – Lördag 22 oktober 2022
HÄNGE, 18K guld, elefant, briljantslipad diamant ca 0,02 ct, ca TW/VS, mått 18x23 mm, vikt 10,9 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, droppslipad diamant 1,00 ct, River(E)/SI2, IGI certifikat 432011840, 18 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, längd 41,5 cm, vikt 2,9 g.
HÄNGE MED KEDJA, platina/silver, gammalslipad diamant ca 0,50 ct, gammalslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, onyx, kedja i 18K vitguld, längd 50 cm, vikt 6,2 g, enstala diamanter med skador och nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, turkos emalj, 8 prinsesslipade diamanter ca 0,97 ctv, ca W/VS, Boglietti, Italien, höjd 21 mm, vikt 13,6 g, stift/clips, emaljskada.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 77 briljantslipade diamanter ca 2,26 ctv, ca TW-TCr/SI, längd 17 cm, vikt 7,4 g.
RING, platina, smaragdslipad diamant 0,50 ct, TW(G)/VS2, GIA Report No 2146489630, 18 briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, ca TW-W/SI, stl 16,75 mm, vikt 4,4 g, GIA Diamond Dossier, stenkuvert.
TENNISARMBAND, 18K svartrodinerat guld, svarta diamanter ca 4,20 ctv, längd 18 cm, vikt 9,5 g.
CARMOSÈÖRHÄNGEN, 18K vitguld, safirer, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, TW-W/VS-SI, stift, vikt 2,6 g.
CARMOSÈHÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, safir, 12 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 42 cm, vikt 4,5 g.
RING, 18K guld, mittsten en briljant ca 0,16 ct, ca TW/VS, samt 10 briljanter ca 0,16 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 5,3 g, stämplad GHA.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/P, 24 briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca TW-TCr/P, diameter 5 mm, stift, vikt 1,1 g, ett fåtal diamanter med små nagg.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad diamant ca 0,20 ct, ca W/P, 14 briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca TW-TCr/P, höjd på hänget 1,2 cm, ankarkedja 46 cm, vikt 1,8 g, ett fåtal diamaner med inneslutningar som når ytan.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade akvamariner ca 1,19, 40 briljantslipade ca 0,20 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 9 mm, stift, vikt 2,7 g, akvamarinen har nagg, ett fåtal diamanter med inneslutningar som når ytan.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, smaragdslipad akvamarin ca 0,96 ct, 18 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-TCr/P, höjd på hänget 1,4 cm, ankarkedja 46 cm, vikt 2,3 g, akvamarinen har små nagg, ett fåtal diamanter med inneslutningar som når ytan.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade blå safirer ca 1,53 ctv, 32 briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 8 mm, stift, vikt 2,7 g, ena safiren har nagg, ett fåtal diamanter med inneslutningar som når ytan.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 rundslipade rubiner ca 1,16 ctv, 32 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-TCr/P, diameter 7 mm, stift, vikt 2,1 g, rubinerna har inneslutningar som når ytan, någon diamant med litet nagg.
HÄNGE, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,88 ctv, ca Cr-TCa(J-L)/VS, höjd 17 mm, vikt 1,1 g, några diamanter med nagg.