Avslutad | Klassiska – Lördag 24 september 2022
STRÖMDAHLS, carmoséring, 18K vitguld, ovalslipad safir 0,97 ct, 12 åttkantslipade diamanter 0,19 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 2,5 g.
HÄNGE, 18K guld, ovalfasetterad ametist ca 62 ct, mått 40 x 29 mm, vikt 33,6 g, små nagg, ej stämplad.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, 6 rader, lås i 18K guld med blå topas, längd ca 75 cm, totalvikt 82,3 g.
COLLIER, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca W-Cr/SI-P, längd 43 cm, vikt 42,4 g,
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 54 briljanter ca 2,16 ctv, ca TW(G)/VS-SI, längd 17 cm, vikt 9,3 g, lagningar, visst slitage, rodiering har börjat släppa på vissa ställen.
ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 1,30 ct, ca River(E)/SI1, Bo Almen Guldatelje, Stockholm 1968, stl 16,5 mm, vikt 3,6 g, diamanten har nagg och små skador.
RING, 18K guld, cabochonslipad blå safir, 2 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-TCr/SI, stl 22,5 mm, vikt 14,3 g, safiren har små nagg.
ARMRING, 18K vitguld, blå safir ca 1,25 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS-SI, mått ca 5,7x4,7 cm, vikt 17,9 g.
RING, 18K vitguld, blå safir ca 0,70 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW(G)/SI-P, stl 19 mm, vikt 4,3 g.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 blå safirer ca 0,70 ctv, 16 briljanter ca 0,24 ctv, stift, vikt 2,9 g.
HÄNGE, 18K vitguld, blå safir ca 0,60 ct, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, vikt 1,2 g.
ARMRING, 18K guld, svart emalj, pärlor, Stockholm 1878, 56x47mm, vikt 40,3 g, säkerhetskedja, buklor, skada.
ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 1,18 ct, ca TCa(L)/skador och nagg vid rondist/paviljongi övrigt väldigt små orenheter, Gunnar Fahlström, Stockholm 1955, stl 18,5 mm, vikt 3,2 g.
BERNHARD HERTZ, armring, förgyllt silver, glas, orientaliska pärlor, 1890, 60x50 mm, vikt 11,1 g, säkerhetskedja.
HELALLIANSRING, 18K guld, 22 briljantslipade diamanter ca 1,92 ctv, ca TW-Cr/VVS-VS, stl 17,5 mm, vikt 3,1 g, enstaka diamanter med mindre nagg på kulett.
ENSTENSCOLLIER, 18K roséguld, briljantslipad diamant ca 0,19 ct, ca W/VS, längd 42/45 cm, vikt 1,9 g.
RING, 18K vitguld, äldre briljantslipad diamant ca 1,58 ct, ca R(E) skada och nagg vid rondist i övrigt väldigt små orenheter, tunn rondist, 6 briljantslipade dimanter 0,23 ctv, stl 18 mm, vikt 5,5 g.
RING, 18K vitguld 5 briljantslipade diamanter ca 1,35 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 5 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,71 ctv, ca TW/VS, Jarl Sandin, Göteborg 2007, stl 17,75 mm, vikt 9,3 g.