Avslutad | Klassiska – Lördag 24 september 2022
BROSCH, platina, nål i vitguld, gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, längd 2,5 cm, ej stämplad, vikt 3,3 g.
RING, 14K vitguld, odlad South seapärla 13,45 mm, 6 briljant- och 18 åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-CA/SI-P, en skadad, stl 17,25 mm, vikt 10,2 g, svaga fattningar.
PÄRLÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 2 odlade South seapärlor 13,25 mm, 47 briljant- och åttkantslipade diamanter, ca W-CA/SI-P, en diamant saknas, nagg, stift/clips, vikt 17,3 g, svaga fattningar.
PÄRLCOLLIER, Tahitipärlor, doserade, ca 11 - 15,4 mm, lås i metall, längd 46 cm, vikt 88,3 g.
ETT ÖRHÄNGE, 18K guld, ovalslipad safir ca 0,50 ct, 7 navettslipade diamanter ca 0,75 ctv, höjd 12,6 mm, vikt 2,3 g, clips, Gübelin, påse, safiren med en skada.
HELALLIANSRING, 18K guld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,9 g.
RING, 18K guld/vitguld, ovalslipad safir ca 1,20 ctv, 8 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, Riethmann, stl 16,5 mm, vikt 7,7 g, safiren med nagg.
BROSCH, 18K guld, 4 carréslipade safirer, 8 brilljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca TW/VVS-VS, längd 41 mm, vikt 6,2 g.
RING, 18K rodinerat guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv varav mittstenen ca 0,25 ct, ca TW-W/VVS-VS, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,07 ctv, ca stl 17,25 mm, vikt 3,8 g.
BORDSDEKORATIONER, 2 st, fasaner, silver, Italien 1900-talets första hälft, längd 50 cm, vikt 1173,2 g, bucklor, skador.
RING, 18K vitguld, kuddslipad diamant 1,50 ct, TW(G)/VS2, GIA Report No 1348908756, 33 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW/VS, stl 15,75 mm, vikt 4,0 g, GIA certifikat.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad diamant ca 0,80 ct, ca W(H)/SI1, 4 baguetteslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 17,25 mm, vikt 3,2 g, förstärkt ringskena av Kaplans.
Ädelstenar Safirer
GUL SAFIR, ovalslipad, 12,46 ct, 14,05x9,80x9,60 mm, GIL certifikat 260917, förseglad.
Ädelstenar Safirer
GUL SAFIR, ovalslipad, 10,74 ct, 12,80x10,90x7,52 mm, GIL certifikat 260893, förseglad.
HÄNGE, 18K vitguld, 30 baguette- och briljantslipade diamanter ca 1,97 ctv, ca TW-W/VVS-VS, höjd vikt 5,1 g, enstaka briljanter har små nagg på kuletten.
RING, 14K vitguld, akvamarin ca 1,50 ct, 54 briljanter ca 0,37 ctv, ca W-CR/SI-P, 16 bruna briljanter ca 0,64 ctv, ca P, stl 16,5 mm, LeVian, vikt 5,6 g.
GEORG JENSEN, brosch, nr 160, sterlingsilver, krysopras, längd 44 mm, vikt 15,1 g, efter 1945.
RING, platina, carréslipade safirer, 9 prinsesslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17,25 mm, vikt 10,9 g, några safirer med nagg.