Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 september 2022
COLLIER, odlade sötvattenspärlor samt färgade knappformade pärlor, lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 66 cm.
COLLIER, sterlingsilver, färgade blå och lila agatkulor, fasetterad rosenkvarts, längd 60 cm.
SMYCKESSET, collier och örhängen, förgyllt silver, granater, halvpärlor, emalj, troligen Ungern, Svenska importstämplar, höjd 35 mm, längd 43,5 cm, vikt 37,6 g, skruvmekanism, emaljskador.
PETTER FREDRIK SUNDBERG, dosa, silver, glas, Karlskrona troligen 1831, diameter 33 mm, höjd 25 mm, vikt 18,8 g.
BROSCH, silver, odlad pärla, markasiter, längd 52 mm, vikt 10,3 g, saknar en markasit.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad ametist ca 3,26 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, en diamant saknas, ca W-Cr/P, stl 17,75 mm, vikt 4,5 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,31 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17,5mm, vikt 4,3 g, Skandinavisk Smyckesdesign 2007.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, barocka, ca 9-12,80 mm, magnetlås, 18K/silver, längd 41 cm.
SMYCKESET; hänge/kedja och ett par örhängen, sterlingsilver, Lars Wallin, rosor, stift, vikt totalt 19,3 g, etui
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, längd 45/42,5 cm, vikt 6,3 g.