Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 september 2022
RING, 18K guld, 4 prinsesslipade diamanter 0,30 ctv enligt gravyr, ca TW/SI, stl 15,75 mm, vikt 5,1 g, oval ringkena.
ENGELBERT, ring, 18K guld, åttkantslipad diamant ca 0,01 ct, stl 16,25 mm, Stockholm 1978, vikt 1,1 g, diamanten har nagg.
RING, 18K guld/vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca W/SI, stl 16,25 mm, vikt 2,7 g, någon diamant med nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,17 ct, ca TW/VS, stl 16 mm, vikt 2,3 g.
BROSCH, silver, blå kalcedon, Atelier Borgila, Stockholm 1954, mått 24x35 mm, vikt 10,9 g.
BÄGARE, silver, rutmönster i niello, höjd 7 cm, diameter 6,5 cm, M Dimitriev, Moskva ca 1870, vikt 63,5 g.
BÄGARE, silver, slät, vidgande på slät fotring, J Ahlbom, Västerås 1764, gravyr på liv, höjd 8,7 cm, vikt 60 g.
ETT PAR LJUSSTAKAR, silver, släta på mjuk kvadratisk fot, signerade Thore Eldh, K&E Carlsson, Göteborg 1983, höjd 18 cm, fyllda, bucklor, vikt 411,2 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 10 prinsesslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 4,1 g, en diamant har liten skada.
PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenspärlor, barocka ca 7 mm, lås i 18K guld, längd 46 cm, vikt 27,7 g, behov av omträdning, några pärlor har slitage.