81 - 100 av 196
1...456...10 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 26 november 2022

Klubbad för

BROSCH, 14K guld/silver, gammal- och rosenslipade diamanter ca 3,70 ctv, antik, längd 52 mm, vikt 10,2 g, flera diamanter har nagg och skador.

22 500 kr

Utrop: 20 000 kr

ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant ca 2,00 ct, ca TW(G)/SI2, Guldsmed Otto Andersson, Stockholm 1959, stl 17,5 mm, vikt 3,7 g, diamant med kulettfasett, låg krona och litet bord, diamanten har små repor på kronan och liten natural vid rondisten.

100 000 kr

Utrop: 100 000 kr

STEPHEN WEBSTER, armband, 18K vitguld, hematit och kvarts, briljantslipade diamanter ca 1,29 ctv, ca TW/VS, längd 16,5 cm, vikt 73,8 g, originalask.

33 000 kr

Utrop: 28 000 kr

BVLGARI, örhängen, Spiga, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 2,56 ctv, höjd 25 mm, vikt 26 g, clips.

Utrop: 68 000 kr

CARTIER, ring, 18K vitguld, 41 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca River-TW/VS, 82 rosa safirer ca 1,00 ctv, ref. nr. 51650B, stl 52 (16,5 mm), vikt 12,8 g.

Utrop: 23 000 kr

CARTIER, armring, Love bracelet, liten modell, pavé, 18K guld, 177 briljantslipade diamanter 0,95 ct, ref. nr. DHD224, stl 17 mm, vikt 17,6 g.

148 000 kr

Utrop: 134 000 kr

ENSTENSRING, 18K roséguld, briljantslipad diamant 2,20 ct, W(H)/VS1, GIA certifikat 6194836630, rosa briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, A.P. Shaps, Stockholm, stl 16,5 mm, vikt 3,2 g originaletui.

Utrop: 275 000 kr

BVLGARI, collier, Elisia, 18K guld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS, turmalin, grön emalj, kedja 38/40,5/43/45 cm, vikt 18,6 g, diamanterna i kedjan har nagg på kuletterna.

Utrop: 39 000 kr

TIFFANY & CO, brosch, 18K guld, pärlemor, svart jade, pingvin, ca 1970, höjd 42 mm, vikt 14,7 g.

19 200 kr

Utrop: 20 000 kr

GEORG JENSEN, armband, nr. 30, sterlingsilver, länkar i form av vindruvor och blad, formgiven på 1920-talet, efter 1945, längd 19,5 cm, vikt 87,2 g, originaletui.

Utrop: 12 000 kr

GEORG JENSEN, collier med hänge, nr 169 och nr 132, sterlingsilver, färgsonerad kvarts, Torun Bülow-Hübe, diameter 15,5 cm, hängets höjd 70 mm, vikt 139 g.

9 600 kr

Utrop: 7 000 kr

CARTIER, ring, Love Wedding Band, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter 0,19 ctv, ca TW/VVS, ref. nr. DVR634, stl 52 (16,5 mm), vikt 4,7 g, reseetui.

21 000 kr

Utrop: 23 500 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad alexandrit ca 3,00 ct, briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, Erik A. Thomasson, Stockholm 1973, stl 17 mm, vikt 8,0 g, alexandriten har slitna fasettkanter.

18 000 kr

Utrop: 20 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld/platina, gammal-, äldre åttkant- och rosenslipade diamanter ca 4,00 ctv, ca TW-Cr/VS-P, Art Deco, svensk kontrollstämpel, längd 18 cm, vikt 21,7 g, säkerhetskedja, flera diamanter har nagg och små skador.

25 000 kr

Utrop: 28 000 kr

ATELIER AJOUR, ring, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,30 ct, ca TCa(K)/SI1, 14 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, Stockholm 1952, stl 18,25 mm, vikt 7,0 g, storleksändrad, mittstenen har nagg på kuletten.

30 500 kr

Utrop: 30 000 kr

ALEXANDER TILLANDER, ring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 2,64 ctv, ca River(D-E)/VVS, 6 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, Helsingfors 1970, stl 18,25 mm, vikt 7,6 g, de stora diamanterna har små kulettfasetter, små nagg på kronan och lätt slitna fasettkanter.

185 000 kr

Utrop: 190 000 kr

HÄNGE MED KEDJA, platina/18K vitguld, gammal-, äldre åttkant- och rosenslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca River-TW/VS-SI, höjd 40 mm, längd 42,5 cm, vikt 4,9 g, säkerhetskedja, några diamanter har nagg.

6 100 kr

Utrop: 6 600 kr

Utrop: 55 000 kr

CLAES GIERTTA, collier, 18K guld, Stockholm 1968, innermått ca 11,5x11,5 cm, vikt 70,9 g, originaletui. (d)

Utrop: 34 000 kr

TIFFANY & CO, armring, Wave Nine Row Bangle, 18K vitguld, Elsa Peretti, diameter 62 mm, bredd ca 30-40 mm, vikt 35,8 g, originalask.

Utrop: 23 000 kr