Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 26 november 2022
PAUL MÖLLER, supsked, förgyllt silver, graverad dekor, Nyköping, 1600-talets mitt, längd 139 mm, vikt 26,2 g.
SUPSKED, silver, skaft med dubbelsidig kerub, inskription på norska, Norge, 1700-talets andra hälft, längd 151 mm, vikt 41,6 g, inga stämplar.
C.G. HALLBERG, brosch, platina, odlade pärlor ca 4,9 mm, äldre briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-W/VS, Stockholm 1948, diameter 26 mm, vikt 6,8 g, enstaka diamanter har nagg på kuletten.
RING, platina, odlad pärla ca 6,5 mm, antikslipad diamant ca 1,30 ct, ca TCr(I)/SI1, rosenslipade diamanter, stl 16,5 mm, vikt 3,5 g, diamanten har liten skada och inverterad natural.
RING, platina, gammalslipade diamanter ca 2,65 ctv, ca TW-W/VS-SI, Stockholm 1942, stl 17,25 mm, vikt 9,6 g, flera diamanter har skador.
WIWEN NILSSON, brosch, nr 20, sterlingsilver, signerad, Lund 1970, längd 6 cm, vikt 17,4 g. (d)
REY URBAN, 18K vitguld, äldre briljantslipad diamant ca 0,95 ct, ca TW(F)/VS2, baguetteslipade diamanter ca 0,40 ctv, Stockholm 1968, stl 17 mm, vikt 7,9 g, mittstenen har naturaler på rondisten, ena sidostenen är skadad. (d)
BROSCH, 15K guld, ametist ca 20,00 ct, fröpärlor, England, ca 1920-tal, 27x22 mm, vikt 11,5 g, nål samt säkerhetskedja i 9K guld, ametisten har små nagg, etui.
ARMRING, öppningsbar, 14K guld, vit och grön emalj, treklöver i silver med rosenslipade diamanter, antik, mått 63x58 mm, vikt 24,1 g, säkerhetskedja i ca 10K guld, emaljskador, nagg på diamanterna, etui.
SKRIN, silver, oval, insida med svart textil, Ceson, Göteborg 1951, höjd 5 cm, längd 12 cm, vikt 230,7 g.
OLE LYNGGAARD, kedja, Mega, 18K guld, längd 45 cm, vikt 65,9 g, lås, Rustik, för tvåradigt collier, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter 0,08 ctv, diameter 13,4 mm, vikt 6,4 g, kedjan ej stämplad, originalpåse.
BROSCH, 18K vitguld/platina, carréslipade smaragder, antik- och gammalslipade diamanter ca 1,50 ctv, Stockholm, längd 68 mm, vikt 6,0 g, nål i 18K guld, enstaka stenar har små skador och nagg, etui.
ARMBAND, 18K vitguld, 9 smaragdslipade smaragder ca 24,00 ctv, briljant- och baguetteslipade diamanter ca 5,80 ctv, ca TW-TCa/SI-P, längd 19,5 cm, vikt 35,0 g, svaga fattningar, smaragderna har nagg och inneslutningar som når ytan, några diamanter har skador och nagg.
W.A. BOLIN, ring, 18K vitguld, droppslipad safir 1,67 ct, navett- och briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca River-TW/VVS-SI, Stockholm 1979, stl 17,5+ mm, vikt 6,8 g, safiren har små nagg, enstaka diamanter har nagg och skador.
PÄRLCOLLIER, orientaliska pärlor ca 6,3x5,1x4,4-8,9x7,8x7,6 mm, fröpärlor ca 2,2-3,0 mm, GCS report 5783-391, lås i 18K guld och silver med rosenslipade diamanter, John Petterssons Eftr Juvelerare, Stockholm 1949, längd 47 cm, vikt 17,1 g, säkerhetskedja i silver.