Avslutad | Klassiska – Lördag 27 augusti 2022
COLLIER, 18K vitguld, 176 briljantslipade diamanter ca 8,12 ctv, ca TW-TCr/SI-P, längd 41,5 cm, vikt 19,8 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, barocka odlade pärlor ca 17 mm, 38 briljant - och åttkantslipade diamanter ca 0,38 ctv, höjd 40 mm, vikt 23,9 g, krokar med stopp, pärlorna är endast limmade.
BROSCH, 18K guld, delvis oxidederat, smaragder, rosenslipade diamanter, höjd 71 mm, vikt 20,3 g, flera stenar med skador och nagg.
RING, platina, 7 äldre navetteslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca River-W/VVS-VS, 16 carréslipade syntetiska safirer, Fransk kontrollstämpel, stl 18 mm, vikt 7,9 g, en diamant är skadad.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,98 ct, ca TW(F)/VVS2, 12 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, 16 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, stl 16,5 mm, vikt 5,4 g, natural på rondisten, mittstenen med slipad kulett.
HÄNGE/KEDJA, kors, 18K vitguld, ovalslipad diamant ca 0,65 ct, ca TW(G)/VS1, 24 trapetsslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-Cr/SI-P, längd 50 cm, vikt 22,7 g, en sidosten är trasig och några har små skador.
RING, 18K vitguld, odlad Tahitipärla ca 16,2 mm, briljantslipade diamanter ca 0,77 ctv, ca TW-Cr/VS, stl 17,75 mm, vikt 12,6 g.
PÄRLCOLLIER, 39 st, odlade tahitipärlor ca 11,1 - 13,2 mm, lås 18K vitguld, längd 53 cm, vikt 99,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, princesslipad diamant ca 0,53 ct, ca TW(G)/VS, Kaplans Safir, stl 15,75 mm, vikt 4,6 g.
BROSCH, 18K vitguld, odlad pärla 7,5 mm, 28 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv ca W/VS-SI, ca 26×21 mm, vikt 7,6 g.
RING, 14K vitguld, ovalslipad turmalin ca 3,50 ct, 42 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca Ca-Light Brown/VS-P, stl 17 mm, vikt 12,5 g, turmalinen har små nagg, enstaka diamanter har nagg och skador.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd 3,04 ct, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca TW/SI-P, Ge-Kå Golde Kaplan, Stockholm 1969, stl 17+ mm, vikt 5,5 g, smaragden rör sig något i fattningen och har nagg och inneslutningar som når ytan, enstaka diamanter har nagg.
HELALLIANSRING, 14K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca River-W/VS-SI, stl 16 mm, vikt 2,8 g, några diamanter har nagg och inverterade naturaler.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,06 ct enligt gravyr, ca TCa(K)/VS1, stl 18 mm, vikt 4,5 g, diamanten har tunn rondist och natural vid rondisten.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,70 ct enligt gravyr, ca TW(G)/VS2, stl 16,75 mm, vikt 2,6 g, litet nagg på rondisten samt kuletten.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca TW-W/VS, stl 18,5 mm, vikt 6,9 g.