221 - 240 av 305
1...111213...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 27 augusti 2022

Klubbad för

DIAMANT, briljantslipad 0,42 ct, W(H)/IF IGI certifikat F886316.

Utrop: 7 700 kr

COLLIER, 18K vitguld, 176 briljantslipade diamanter ca 8,12 ctv, ca TW-TCr/SI-P, längd 41,5 cm, vikt 19,8 g.

Utrop: 68 000 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, barocka odlade pärlor ca 17 mm, 38 briljant - och åttkantslipade diamanter ca 0,38 ctv, höjd 40 mm, vikt 23,9 g, krokar med stopp, pärlorna är endast limmade.

Utrop: 9 900 kr

BROSCH, 18K guld, delvis oxidederat, smaragder, rosenslipade diamanter, höjd 71 mm, vikt 20,3 g, flera stenar med skador och nagg.

Utrop: 11 600 kr

RING, platina, 7 äldre navetteslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca River-W/VVS-VS, 16 carréslipade syntetiska safirer, Fransk kontrollstämpel, stl 18 mm, vikt 7,9 g, en diamant är skadad.

Utrop: 17 000 kr

DIAMANT, triljantslipad, 4,02 ct, River(E)/SI1, GIA certifikat 6224465473.

Utrop: 530 000 kr

RING, 18K guld, heliodor ca 15,00 ct, stl 17 mm, vikt 9,5 g, heliodoren har nagg.

Utrop: 9 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,98 ct, ca TW(F)/VVS2, 12 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, 16 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, stl 16,5 mm, vikt 5,4 g, natural på rondisten, mittstenen med slipad kulett.

63 000 kr

Utrop: 69 000 kr

HÄNGE/KEDJA, kors, 18K vitguld, ovalslipad diamant ca 0,65 ct, ca TW(G)/VS1, 24 trapetsslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-Cr/SI-P, längd 50 cm, vikt 22,7 g, en sidosten är trasig och några har små skador.

Utrop: 19 800 kr

RING, 18K vitguld, odlad Tahitipärla ca 16,2 mm, briljantslipade diamanter ca 0,77 ctv, ca TW-Cr/VS, stl 17,75 mm, vikt 12,6 g.

Utrop: 16 200 kr

PÄRLCOLLIER, 39 st, odlade tahitipärlor ca 11,1 - 13,2 mm, lås 18K vitguld, längd 53 cm, vikt 99,3 g.

10 800 kr

Utrop: 12 200 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, princesslipad diamant ca 0,53 ct, ca TW(G)/VS, Kaplans Safir, stl 15,75 mm, vikt 4,6 g.

Utrop: 12 200 kr

BROSCH, 18K vitguld, odlad pärla 7,5 mm, 28 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv ca W/VS-SI, ca 26×21 mm, vikt 7,6 g.

Utrop: 6 000 kr

RING, 14K vitguld, ovalslipad turmalin ca 3,50 ct, 42 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca Ca-Light Brown/VS-P, stl 17 mm, vikt 12,5 g, turmalinen har små nagg, enstaka diamanter har nagg och skador.

Utrop: 5 500 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd 3,04 ct, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca TW/SI-P, Ge-Kå Golde Kaplan, Stockholm 1969, stl 17+ mm, vikt 5,5 g, smaragden rör sig något i fattningen och har nagg och inneslutningar som når ytan, enstaka diamanter har nagg.

Utrop: 9 900 kr

HELALLIANSRING, 14K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca River-W/VS-SI, stl 16 mm, vikt 2,8 g, några diamanter har nagg och inverterade naturaler.

Utrop: 6 800 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,06 ct enligt gravyr, ca TCa(K)/VS1, stl 18 mm, vikt 4,5 g, diamanten har tunn rondist och natural vid rondisten.

Utrop: 33 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,70 ct enligt gravyr, ca TW(G)/VS2, stl 16,75 mm, vikt 2,6 g, litet nagg på rondisten samt kuletten.

Utrop: 22 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca TW-W/VS, stl 18,5 mm, vikt 6,9 g.

8 000 kr

Utrop: 8 800 kr

ARMBAND, 18K vitguld, ovalslipade peridoter, briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca TW/VS, längd 17 cm, vikt 14,5 g.

Utrop: 16 000 kr