201 - 220 av 305
1...101112...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 27 augusti 2022

Klubbad för

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct, TW(G)/P1, GIA dossier 541676249, stl 18,75 mm, vikt 5,5 g.

Utrop: 10 000 kr

ARMRING, 18K guld, blå safir ca 1,75 ct, 12 gammalslipade diamanter ca 1,32 ctv, ca W-TCr/P, 50x60 mm, öppningsbar, 16,3 g, en diamant saknas.

Utrop: 9 900 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 41 cm, extra fasett vid rondisten.

Utrop: 16 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,51 ct enl gravyr, ca TW(G)/VS2, Uppsala 1991, stl 17,25 mm, vikt 4,4 g.

Utrop: 13 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, opaler ca 0,88 ctv, 28 briljantsliapde diamanter ca 0,42 ctv, ca W/P, höjd 10,7 mm, vikt 2,4 g, stift.

Utrop: 5 500 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,35 ct, ca Cr(J)/VS2, stl 17 mm, vikt 4,6 g.

Utrop: 5 500 kr

ERIC LÖFMAN, silverskål, hammrad, Uppsala 1976, diameter 19,4 cm, vikt 435,1 g.

2 400 kr

Utrop: 2 800 kr

ERIC LÖFMAN, silverskål, hammrad, Uppsala 1975, diameter 14 cm, vikt 201,2 g.

Utrop: 1 600 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TCr(I)/VS2, 8 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 5,3 g, natural vid rondisten, två av sidostenarna med nagg på rondisten.

Utrop: 13 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, behandlad jade, onyx, briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, höjd 68 mm, vikt 12,3 g, krokar

Utrop: 7 800 kr

W.A. BOLIN, brosch, 18K vitguld, droppslipade safirer ca 5,00 ctv, äldre briljant- åttkant- och rosenslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, Stockholm, mått 40x32 mm, vikt 6,3 g, en liten åttkantslipad diamant är skadad och några diamanter har små nagg.

15 200 kr

Utrop: 7 500 kr

COLLIER, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,12 ct enligt gravyr, ca W/VS, längd ca 38 cm, vikt 3,0 g.

Utrop: 2 200 kr

DIAMANT, smaragdslipad, 1,12 ct, TCr(I)/VVS2, liten inverterad natural vid rondisten.

Utrop: 33 000 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, odlad south sea pärla, diamanter 0,19 ctv enligt gravyr, ca W/VS-SI, pärla ca 10,9 mm, längd 40,5 cm, vikt 4,8 g.

4 000 kr

Utrop: 4 400 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv, ca W-TCr/VS-SI, vikt 1,5 g, stift.

Utrop: 8 800 kr

RIVIERECOLLIER, 18K vitguld som är förgyllt i roséguld, 334 briljantslipade diamanter ca 11,69 ctv, ca TW-Cr(F-J)/VS-P, längd 80 cm, vikt 29,0 g, missfärgningar på guldet, diamanter med nagg.

Utrop: 63 000 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor, briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS, vikt 8,2 g, flera diamanter med kulettfasett.

Utrop: 10 600 kr

PÄRLCOLLIER, odlade South Seapärlor ca 11,5-15,4 mm, magnetlås i metall, längd 45 cm, vikt 119,3 g.

10 200 kr

Utrop: 9 000 kr

18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,38 ct, ca TW/SI2, längd ca 51 cm, vikt 28,1 g.

14 000 kr

Utrop: 16 000 kr

RING, 18K vitguld, briljant ca 0,40 ct, ca TCa(K)/SI, 77 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv,ca TW-Ca/SI-P, stl 19,5 mm, vikt 5,1 g, svaga fattningar, porositet samt avsknad av material i guldet.

Utrop: 5 700 kr