Avslutad | Klassiska – Lördag 27 augusti 2022
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct, TW(G)/P1, GIA dossier 541676249, stl 18,75 mm, vikt 5,5 g.
ARMRING, 18K guld, blå safir ca 1,75 ct, 12 gammalslipade diamanter ca 1,32 ctv, ca W-TCr/P, 50x60 mm, öppningsbar, 16,3 g, en diamant saknas.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 41 cm, extra fasett vid rondisten.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,51 ct enl gravyr, ca TW(G)/VS2, Uppsala 1991, stl 17,25 mm, vikt 4,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, opaler ca 0,88 ctv, 28 briljantsliapde diamanter ca 0,42 ctv, ca W/P, höjd 10,7 mm, vikt 2,4 g, stift.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,35 ct, ca Cr(J)/VS2, stl 17 mm, vikt 4,6 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TCr(I)/VS2, 8 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 5,3 g, natural vid rondisten, två av sidostenarna med nagg på rondisten.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, behandlad jade, onyx, briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, höjd 68 mm, vikt 12,3 g, krokar
W.A. BOLIN, brosch, 18K vitguld, droppslipade safirer ca 5,00 ctv, äldre briljant- åttkant- och rosenslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, Stockholm, mått 40x32 mm, vikt 6,3 g, en liten åttkantslipad diamant är skadad och några diamanter har små nagg.
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,12 ct enligt gravyr, ca W/VS, längd ca 38 cm, vikt 3,0 g.
DIAMANT, smaragdslipad, 1,12 ct, TCr(I)/VVS2, liten inverterad natural vid rondisten.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, odlad south sea pärla, diamanter 0,19 ctv enligt gravyr, ca W/VS-SI, pärla ca 10,9 mm, längd 40,5 cm, vikt 4,8 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv, ca W-TCr/VS-SI, vikt 1,5 g, stift.
RIVIERECOLLIER, 18K vitguld som är förgyllt i roséguld, 334 briljantslipade diamanter ca 11,69 ctv, ca TW-Cr(F-J)/VS-P, längd 80 cm, vikt 29,0 g, missfärgningar på guldet, diamanter med nagg.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor, briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS, vikt 8,2 g, flera diamanter med kulettfasett.
PÄRLCOLLIER, odlade South Seapärlor ca 11,5-15,4 mm, magnetlås i metall, längd 45 cm, vikt 119,3 g.
18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,38 ct, ca TW/SI2, längd ca 51 cm, vikt 28,1 g.