Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 augusti 2022
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserat, lås i silver med vit paste, längd 52 cm, knutet, vikt 13,4 g.
MANSCHETTKNAPPAR, silver, månsten, Rauno Oma Matto, Finland 1961, vikt 11,6 g, gravyr.
COLLIER, silver, vit paste, Lindbergs Silversmide, Stockholm 1951, längd 37 cm, vikt 27,1 g.
CARMOSÈRING, 18K vitguld, safir, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 2,7 g.
MICHELSEN, brosch, sterlingsilver, krysopras, signerad Per Sköld, Stockholm 1954, vikt 14,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,27 ct enligt gravyr, ca TW/SI, stl 16,5 mm, vikt 1,9 g, nagg på kuletten.
TENNISARMBAND, 14K guld, 59 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv ca Cr-Ca/P, längd 18,5 mm, vikt 8,4 g, några av stenarna har en rosa ton.
ALLIANSRING, 14K guld, briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca W/SI, stl 14,75 mm, vikt 1,6 g.
ARMBAND, 18K roséguld, 25 briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca W-Cr/VVS-VS, evighetssymbol, längd 16/18 cm, vikt 3,3 g.
COLLIER, 18K guld, kors, 11 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W-TCa/VS-SI, mått ca 13 x 9,0 mm, längd 41/44 cm, vikt 2,2 g.
TRESTENSRING, 14K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W/SI-P, stl 17,75 mm, vikt 3,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv ca W/SI, vikt 2,5 g, stift.