Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 augusti 2022
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W/SI, stl 18,25 mm, vikt 5,0.
RING, 18K vitguld, briljantslipade och åttkantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 6,2 g, enstaka diamanter med nagg.
BROSCH, 18K vitguld, 3 åttkantslipade diamanter ca 0,03 ctv, mått 26 x 16 mm, vikt 4,9 g, går att hänga på ett hänge.
COLLIER, fasetterade kulor av onyx, lås i förgyllt sterlingsilver, längd 50 cm, knutet, vikt 76,5 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,22 ct enligt gravyr, ca W/VS, stl 16 mm, vikt 1,8 g, gravyr, kulettfasett.
STIGBERT, ring, 18K guld, ametist, åttkantslipade diamanter, Stockholm 1949, stl 17,25 mm, vikt 4,7 g, skev ringskena.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,20 ct, ca TW/SI, stl 18,5 mm, vikt 3,3 g.
DIAMANT, trapetsslipad 0,69 ct, ca TW/VVS, mått 5,71 x 4,23 x 3,06 mm, tjock rondist, stora extra fasetter, inverterade naturaler på två hörn och litet nagg i ena hörnet.
RING, 18K rodinerat guld, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 19 mm, vikt 3,9 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserat, lås i sterlingsilver, längd 45 cm, knutet, vikt 13,2 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,0-7,5 mm, lås i silver, längd 70 cm, knutet, vikt 46,7 g, några pärlor med skador.