Avslutad | Klassiska – Lördag 30 juli 2022
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 rubiner ca 0,60 ctv, 4 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TCr(I)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 5,8 g, en rubin med mindre nagg.
TENNISARMBAND, ca 17K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 4,05 ctv, ca W-Cr/SI-P, 22 smaragder ca 2,97 ctv, längd 17 cm, vikt 18,0 g, flera diamanter och smaragder har nagg, extra länkdel med 3 diamanter ca 0,55 ctv och 3 smaragder ca 0,40 ctv, längd 2,3 cm, vikt 2,3 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 21 briljantslipade diamanter ca 0,49 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI-P, längd 1,5 cm, vikt 1,5 g, 2 diamanter med nagg.
ÖRRINGAR, 18K vitguld, 40 briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, diameter 25 mm, flexmodell, vikt 5,4 g.
RING, 18K vitguld/platina, gammalslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/SI, rosenslipade diamanter, stl 18,75 mm, vikt 3,4 g, enstaka nagg och skador.
RING, 18K guld, åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/VS-SI, stl 14,5 mm, vikt 12,1 g.
ENGELBERT, carmoséring, 18K guld, cabochonslipad rubin ca 5,90 ct, briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, Stigbert för Engelbert, Stockholm 1977, stl 16,5 mm, vikt 8,0 g.
RING, 18K vitguld, 21 briljanter ca 0,15 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 5,0 g, stpl MKAY.
HÄNGE, 18K guld, rubiner, 8 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv ca W/VS-SI, ca 20×29 mm, vikt 8,7 g.
COLLIER, 18K vitguld, odlad pärla, åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW/VS, längd 46 cm, vikt 11,7 g.
RING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,73 ctv, ca TCr/VS, 6 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW-W/VS, Guldsmeden Manuel, Stockholm 2004, stl ca 15 mm, vikt 7,2 g, storleksändrad med kulor.
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca W/SI-P, längd 38 cm, vikt 3,8 g, en diamant har skada.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 9,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade pärlor 8,3 mm, briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 3,8 g.
RING, 18K guld, rubin, baguettslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,1 g. rubinen har mindre nagg.
HÄNGE, 18K guld, safir, briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca W/SI, 6x15 mm, vikt 1,6 g.