Avslutad | Klassiska – Lördag 30 juli 2022
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,28 ct, ca W(H)/SI2-P1, 36 briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, stl 17 mm, vikt 1,8 g, större diamanten med nagg vid kuletten.
RING, 18K vitguld, safirer ca 0,46 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,68 ctv, ca TW-TCR/P, stl 16,5 mm, vikt 2,2 g.
8 DIAMANTER, briljantslipade 2,12 ctv, ca TW/VS, diametrar 4,27-4,10 mm, flera med nagg på kulett.
RIVIERECOLLIER, 18K vitguld som är förgyllt i roséguld, 334 briljantslipade diamanter ca 11,69 ctv, ca TW-Cr(F-J)/VS-P, längd 80 cm, vikt 29,0 g, missfärgningar på guldet, diamanter med nagg.
ENSTENSRING, 18K rodierat guld, briljant ca 0,40 ct, ca TCa- Ca(bruna serien)/VS2, stl 16+ mm, vikt 5,2 g.
ATELIER AJOUR, ring, 18K vitguld, cabochonslipad smaragd mått ca 16 x 14 x 7,7 mm, åttkantslipade och rosenslipade diamanter, Stockholm 1947, stl 18+ mm, vikt 11,2 g, 3 diamanter saknas, smaragd med skador och sprickor.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 2-radig ankarlänk, briljant och åttkantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS, längd kedja 61 cm, höjd hänge 35 mm, går att använda som brosch, vikt 27,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, svarta diamanter, turmaliner, åttkantslipade diamanter, stift, höjd 53 mm, vikt 21,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 66 briljantslipade diamanter ca 1,03 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stift, höjd ca 2,7 cm, vikt 4,2 g.
COLLIER, 18K vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W-TCr/VS-SI, längd 39,5 cm, vikt 1,6 g.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 1,02 ct, ca TCa(K)/P1, 18 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 17 mm, vikt 3,3 g, mittstenen har tjock rondist och är något mjölkig på grund av inneslutningar, enstaka sidostenar har skador och nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 66 briljantslipade diamanter ca 1,03 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stift, höjd ca 2,7 cm, vikt 4,0 g.
RING, 18K vitguld, droppslipad smaragd, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, stl 17,5 mm, vikt 10,6 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, rubiner ca 0,37 ctv, storlek 17 mm, vikt 0,8 g, ett antal rubiner med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 18 briljanter ca 0,43 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, stift, vikt 2,4 g, ena större diamanten med nagg vid kuletten.