Avslutad | Klassiska – Lördag 9 juli 2022
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 25 droppslipade diamanter ca 3,20 ctv, varierande färgtoner, ca Cr-Light Yellow/Brown/VS-P, stl 17,25 mm, vikt 2,6 g, några diamanter har nagg och naturliga håligheter.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljanter ca 1,00 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stift/clips, vikt 4,9 g, svaga fattningar, några diamanter med nagg.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,20 ct, ca TW(F)/SI1, 8 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, stl 18 mm, vikt 5,5 g, små inverterade naturaler och nagg.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 2,00 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TCr-TCa(I-K)/SI-P, stl 18 mm, vikt 3,5 g, nagg, svaga fattningar.
HÄNGE, 18K vitguld, hjärta, lapis lazuli, briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, ca TW/VS-SI, 25x30 mm, vikt 9,3 g.
TEKANNA, sterlingsilver, William Horton, London 1855, höjd 13,5 cm, längd 24 cm, monogram, vikt 709,7 g.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K vitguld, 180 princess- och briljantslipade diamanter ca 2,83 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, stl 17,5 mm, vikt 8,0 g, enstaka diamanter med nagg.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 35 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,5 mm, vikt 102,2 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 72 briljantslipade diamanter ca 3,24 ctv, ca TW-Cr/VS, längd 17 cm, vikt 7,0 g.
RING, 18K guld, safir, 26 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv ca W/VS, stl 16,75 mm, vikt 9,8 g.
ARMBAND, 18K guld, korall, Polen, längd 18 cm, vikt 18,9 g, lås defekt men går att låsa med åttor.
ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,0 g.
HÄNGE, kors, 14K guld, delvis rodierat, 111 briljantslipade diamanter ca 1,75 ctv, ca Cr-Ca/SI-P, mått 51x26 mm, vikt 11,3 g, flera diamanter har nagg och små skador.
DIAMANT, briljantslipad 0,60 ct, ca TW(F)/VS1, IGI cert 891725, diamanten har nagg på kuletten.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca TW/SI, 12 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 3,7 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, ca W-TCr/P, längd 16-19 cm, vikt 1,5 g, någon diamant med litet nagg.