Avslutad | Klassiska – Lördag 9 juli 2022
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, opal ca 0,48 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW-Cr/P, höjd på hänget 1,6 cm, ankarkedja 41 cm, vikt 2,1 g, någon diamant med nagg.
ARMBAND, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCr/SI-P, längd 16,5-19 cm, vikt 1,8 g, någon diamant har nagg på kuletten, låset är i 14K guld.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 80 briljantslipade diamanter ca 1,61 ctv, ca W-Ca/VVS-VS, längd 16,5 cm, vikt 8,6 g, enstaka diamanter med mindre nagg på kuletten.
RING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca River-TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 14,8 g.
RING, 18K vitguld, 7 diamanter 1,35 ctv enl gravyr, 2 små modernt briljantslipade, övriga gammalslipade, ca TCr-Cr/VS-SI, en liten diamant med inverterad natural, stl 17 mm, vikt 5,3 g,
ALLIANSRING, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,39 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17,25 mm, vikt 4,9 g.
Smycken Brudkrona
BRUDKRONA, förgyllt silver, bergkristall, odlade pärlor, Ceson 1961, innerdiameter 77 mm, vikt 63,8 g.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,89 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 5,4 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad smaragd ca 0,70 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv ca W/SI, stl 16 mm, vikt 4,0 g.
RING, 18K vitguld, tahitipärla ca 10,3 mm, 18 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,96 ctv ca W/VS, importstämpel, stl 18,25 mm, extra inlagd skena.
ALLIANSRING, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 4 g.
RING, 18K vitguld, svart opal ca 2,05 ct, 22 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca W/SI, stl 16,25 mm, vikt 2,7 g, svaga fattningar.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,64 ct enligt gravyr, ca TW(G)/VS1, Örns Juvelatelje, Göteborg 1981, stl 17,5 mm, vikt 3,4 g, nagg på kulett.
ENGELBERT, brosch, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W/SI-P, Stockholm 1956, vikt 23,5 g, diamanter med nagg och skador.
RING, 18K guld, orange safir, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 10,5 g.
ARMBAND, 18K roséguld, 25 briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca W-Cr/VVS-VS, evighetssymbol, längd 16/18 cm, vikt 3,2 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,0-7,5 mm, lås i 18K guld, safir, åttkantslipade diamanter, längd 49 cm, knutet, vikt 32,7 g.