Avslutad | Moderna – Lördag 16 juli 2022
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, vikt 1,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW-Cr/VS, stift, vikt 1,3 g.
OLE LYNGGAARD, collier, 18K guld, Heart Necklace Small, briljantslipade diamanter 0,08 ctv, ca TW/VS, längd 37,5 cm, vikt 3,9 g, originaletui.
OLE LYNGGAARD, örhängen, 18K guld, hjärtan, briljantslipade diamanter 0,16 ctv, TW/VS, stift, vikt 1,8 g, originalpåse.
MARIA NILSDOTTER, ring, Pippi Långstrump Braid Ring, sterlingsilver, stl ca 16,5 mm, vikt 11,0 g, etui.
LANTZ, alliansring, 18K vitguld, rosa safirer, Stockholm 2003, stl 16,75 mm, vikt 6,5 g, safirer med skador och nagg.
RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 172 briljantslipade diamanter ca 3,47 ctv, ca W-Cape/VVS-VS, längd 39 cm, vikt 19,9 g, några diamanter med mindre nagg på kuletten.
BVLGARI, ring, Cigar band, 18K roséguld, 14 briljantslipade diamanter, stl 17 mm (54), ref.nr FH2NRC, vikt 11,0 g.
EFVA ATTLING, collier, sterlingsilver, Rose Petal Fall Necklace, längd 41/44 cm, vikt 23,2 g.
BORGILA, armband, sterlingsilver, natursten, Stockholm 1979, längd 19 cm, vikt 77,0 g, säkerhetskedja.
ENGELBERT, Ring, 18K tvåfärgat guld, 4 mm bred, kupad, borstat vitguld på sidorna, blankt rödguld i mitten, stl 20 mm, Vikt 5,6 g, stämplad HE, Stockholm 2005.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, droppslipade ametister 12,5 ct, droppslipade tanzaniter 0,45 ct, briljantslipade diamanter 0,04 ctv, Mandelstam, höjd 30 mm, vikt 4,7 g, stift, originalask.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,61 ctv, ca TW(F)/SI1, stl 17,25 mm, vikt 3,4 g, natural och nagg invid rondist.
REY URBAN, carmoséring, 18K vitguld, kuddslipad safir ca 1,10 ct, 10 gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/P, Stockholm 1971, stl 17 mm, vikt 7,5 g, enstaka diamanter med skador och nagg, safiren med nagg och slitna fasettkanter.
RING, 18K guld, cabochonslipad akvamarin 12,22 ct, turmaliner och tsavoriter 1,10 cv, briljantslipade diamanter 0,08 ctv, Mandelstam, stl 18,5 mm, vikt 5,8 g, akvamarinen med inneslutningar som når ytan, en tsavorit med skada, originalask.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, barocka Tahititpärlor 14,5 mm, droppslipade akvamariner 1,78 ctv, Mandelstam, höjd 26 mm, vikt 11 g, stift, originalask.