Avslutad | Moderna – Lördag 16 juli 2022
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-/VS-P, höjd 16 mm, vikt 10,8 g, stift/clips.
Visa varaSmycken Hänge med kedja
ENSTENSHÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,22 ct, ca W/SI, ankarlänk 46 cm, vikt 1,6 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 17 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca W-Cr/VVS-VS, kors mått ca 21 x 14 mm, kedja 41/43 cm, vikt 3,5 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 66 briljantslipade diamanter 1,09 ctv enligt gravyr, ca TW/VVS-VS, längd 17 cm, vikt 6,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, diameter 6,5 mm, vikt 1,9 g.
COLLIER, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, varav mittstenen ca 0,08 ct, ca TW-W/VVS-VS, diameter 6,5 mm, längd 42/45 cm, vikt 2,4 g.
BENGT LILJEDAHL, armring, 18K guld, ametist, Stockholm 1966, mått 5,5x6,5 cm, vikt 31,2 g.
CLAES GIERTTA, skulptur, silver, fjäder, Stockholm 1965, 2,0x6,5 cm, vikt 8,0 g, etui.
ENSTENSCOLLIER, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,18 ct, ca W/VS, längd 42/45 cm, vikt 2,1 g, diamanten har nagg på kuletten.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca W/VS, stift, vikt 1,7 g, den ena diamanten har nagg på kuletten.
RING, 18K guld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, varav mittstenen ca 0,08 ct, ca W-Cr/VVS-VS, stl 17,5 mm, vikt 2,7 g.
HELALLIANSRING, 18K guld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, stl 16 mm, vikt 2,2 g, en diamant är trasig.
OLE LYNGGAARD, hänge, Blonde, silver, svart tygband, längd 96 cm, vikt 9,1 g, repor på baksidan.
COLLIER, gul beryll, akvamariner, turmaliner, platta sötvattenspärlor, längd 40,5 cm, vikt 81,3 g.