Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 juni 2022
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 1,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, zirkon, stl 17,25 mm, vikt 2,7 g, stenen med nagg och slitna fasettkanter.
KALEVALA, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,22 ctv, ca TW/SI, stl 17 mm, vikt 5,2 g, gravyr.
BRUDKRONA, silver, bergkristall, Arvo Saarela, signerad, Enköping 1965, diameter 5,5 cm, vikt 62,7 g.
TEBURK, sterlingsilver, förgylld insida, röd cabochonslipad sten, månstenar, GAB, Stockholm 1952, höjd 7,6 cm, vikt 202,7 g, gravyr.
SKÅL MED LOCK, silver, cabchonslipad ametist, Tore Eldh för Ceson, Göteborg 1974, diameter 7 cm, vikt 101,0 g.
RING, 18K vitguld, antik- och åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-Ca/VS-P, stl 15,75+ mm, vikt 6,9 g, några diamanter med nagg.
RING, sterlingsilver, diamante ca 0,40 ctv, ca TW-TCa(G-K)/SI- P, stl 17,5 mm, vikt 3,6 g, ett fåtal diamanter med nagg.
Smyckestillbehör Övrigt
LUPP, metall/plast, 30 x 22 mm samt 60 x 12 mm förstoring, 2 LED, längd 5 cm.
COLLIER, färgade odlade sötvattenspärlor, tigeröga, howlit, aventurin, rosenkvarts, ametist, knutet, längd 120 cm.
COLLIER, odlade knappformade sötvattenspärlor, howlite, ametist, silverfärgat lås och detaljer, längd 47 cm.
Smyckestillbehör Övrigt
VÅG, bland annat gram och carat, mäter till hundradelar, mått ca 11 x 7,5 cm, tygfodral.
COLLIER, doserade kulor av halvädelstenar i olika färger, guldfärgat lås, längd 46 cm.
HÄNGE MED KEDJA, 9K guld, odlad knappformad barock sötvattenspärla ca 16 mm, längd 45 cm, vikt 3,2 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 8 mm, vita och rosa i olika nyanser, lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 62 cm.
PÄRLÖRHÄNGEN, 9K guld, odlade knappformade sötvattenspärlor ca 12 mm, stift, vikt 4,6 g.