Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 12 maj 2022
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade rubiner ca 0,55 ctv, 24 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-TCr/P, stift, höjd 8 mm, vikt 1,3 g.
RING, 18K guld, ametist, pärlor, antik, stl 18,5 mm, vikt 3,3 g, lagningar, skadade pärlor.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, korall, 12 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, höjd 30 mm, vikt 3,2 g, stift, saknar snurrebussar.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, droppslipad blå safir ca 0,26 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW-Cr/P, höjd på hänget 13 mm, ankarlänk 46 cm, vikt 1,9 g.
HÄNGE, 18K vitguld, odlad pärla ca 5,5 mm, äldre briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt1,2 g, ena diamanten med nagg på kuletten.
HÄNGE, kors, 21K guld, vit och blå emalj, filigranarbete, ögla i 18K guld, antik, höjd 47 mm, vikt 3,1 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad rubin ca 0,50 ct diamanter ca 0,06 ctv, stl 17,25 mm, vikt 3,3 g, rubinen med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,49 ctv, ca TW-Cr/P, diameter 7 mm, stift, vikt 1,5 g.
RING, 14K guld, briljantslipad diamantca 0,55 ct samt 2 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW-W/P, 14 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, stl 17,5 mm, vikt 5,6 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 14 mm, ankarlänk 46 cm, vikt 1,7 g.
CARMOSÉHÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad smaragd ca 0,44 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-TCr/P, höjd på hänget 14 mm, ankarlänk 45 cm, vikt 1,7 g, smaragden har en sakda.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 blå safirer ca 0,59 ctv, 6 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 8 mm, stift, vikt 1,2 g, safirerna har små nagg.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, fasetterad grön safir ca 0,41 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 11 mm, ankarlänk 46 cm, vikt 2,1 g, någon diamant med ytliga inneslutningar.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 30 briljant- och baguetteslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-TCr/SI-P, höjd 9 mm, stift, vikt 1,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, fasetterade ovalslipade blå safirer ca 0,83 ctv, 32 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 8 mm, vikt 1,5 g, safirerna har små nagg.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, droppslipad rubin ca 0,27 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW-TCr/P, höjd på hänget 13 mm, ankarlänk 41 cm, vikt 1,7 g.