Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 12 maj 2022
BROSCH, 18K guld, cabochonslipad safir, rosenslipade diamanter, längd 5,8 cm, vikt 4,0 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, akvamarin ca 2,05 ct, 24 briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca TW-TCr/P, höjd på hänget 23 mm, ankarlänk 46 cm, vikt 3,5 g.
RING, 18K guld, 30 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv ca W/SI, stl 16,75 mm, en sten saknas, vikt 2,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, rubiner, 2 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv ca W/P, vikt 2,6 g, stift, skadad rubin.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, hjärta, 39 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv ca W/SI, längd 45 cm, Iduna, vikt 5,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljant slipade diamanter ca 0,18 ctv, vikt 1,2 g, krok.
ARMBAND, 18K guld/silver, odlade pärlor ca 5,75 mm, rosenstenar, längd 18 cm, vikt 8,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 droppslipade rubiner ca 0,55 ctv, 24 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 8 mm, stift, vikt 1,7 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 19 mm, längd på kedjan 41 cm, vikt 2 g.
DIAMANT, briljantslipad, 0,70 ct, W(H)/P1, små repor på bordet, nagg vid rondisten och medium till stark fluorescens.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 0,45 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca TW-TCr/P, höjd på hänget 12 mm, ankarlänk 41 cm, vikt 1,7 g, safiren har nagg.
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,36 ct, ca W(H)/P2, höjd 10 mm, vikt 0,4 g, diamant med slöja.
RING, 18K vitguld, behandlad gul safir, 42 baguette- och briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 7,2 g, liten spricka i ringskenan, svaga fattningar.
Accessoarer Övrigt
FICKKNIV, stål / 14K guld, två blad och en korkskruv, längd 8,5 (i utfällt läge 18,5 cm), vikt 31,8 g.
ARMBAND, 18Kvitguld, safirer, 61 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-W/SI, längd 17 cm, vikt 13,8 g, några diamanter med nagg, några safirer med nagg och skador, svaga fattningar.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 smaragdslipade akvamariner ca 1,02 ctv, 8 baguette - och 24 briljantslipade dimanter ca 0,28 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, höjd 9 mm, vikt 2 g, stift.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 51 briljantslipade diamanter ca 0,25 ct olika gul nyans/VS-SI, briljantslipad svart diamant ca 0,10 ct, kedjans längd 42 cm vikt 3,5 g.