Avslutad | Klassiska – Lördag 23 april 2022
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 6,57 ctv, ca bruna- gula- gröna- rosa- och orangefärgade nyaser/VS-P, åttkantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-TCa/VS-P, höjd 6,5 cm, vikt 19,0 g, stift, flera diamanter har nagg och skador.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 118 briljantslipade diamanter ca 1,75 ctv, ca TW-TCr/SI-P, diameter 7,3 mm, vikt 3,1 g, stift, några diamanter har nagg.
RING, 18K guld, smaragdslipad smaragd ca 0,57 ct, briljanter ca 0,49 ctv, ca W(H)/VS-SI, 2 mindre smaragder ca 0,02 ctv, stl 17 mm, vikt 4,4 g, smaragd med mindre fina sprickor i anslutning till ytliga inneslutningar.
ALLIANSRING, 18K guld, 23 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 2,0 g, någon enstaka diamant med nagg vid kuletten.
RING, 18K vitguld, smaragd ca 1,07 ct, briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 4,0 g, mindre nagg och finare sprickor i anslutning till inneslutningar som når ytan.
RING, 18K vitguld, briljanter ca 0,40 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 3,0 g, någon enstaka diamant med nagg, någon enstaka diamant sitter något ojämnt i fattningen.
BESTICKSERVIS, silver, 145 delar, modell Gammal Fransk, 12 matgafflar, 12 matknivar, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsskedar, 12 bakelsegafflar, 12 efterrättskedar, 12 smörgåsknivar, 12 kaffeskedar, 12 fiskgafflar, 12 fiskknivar, 2 serveringsbestick, 2 salladsbestick, 2 trancherbestick, 2 smörknivar, såsked, soppslev, tårtspade och osthyvel, Lidköping 1997, total silvervikt 4756 g, etuier
34 DIAMANTER, briljantslipade, 1,31 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, nagg på en diamant.
HÄNGE, 18K vitguld, safir 1,68 ct, briljantslipad diamant ca 0,10 ct, ca W/VS, Hellströms Guld, Stockholm 2013, höjd 16 mm, vikt 1,3 g, IGI försegling F1H66780 medföljer.
ALLIANSRING, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter ca 1,03 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 4,0 g, 2 stenar med mindre nagg på kuletten.
DIAMANT, briljantslipad, 0,64 ct, W(H)/IF, förseglad, graderad av Rolf Krieger.
ARMBAND, 18K guld, 18 blå safirer ca 1,00 ctv, mindre rubiner, bredd ca 2 cm, längd 18 cm, vikt 58,3 g.
TRESTENSRING, 18K guld, 3 gammalslipade diamanter om totalt ca 0,60 ctv, ca W(H)/VS-P, stl 16,25 mm, vikt 1,9 g, diamanter med nagg.