Avslutad | Klassiska – Lördag 23 april 2022
Smycken Enstensring
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,01 ct, TW(G)/SI1, IGI certifikat D2F20517, stl 17,75 mm, vikt 10,2 g, plastfickan till certifikatet är skadad.
Smycken Alliansring
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 prinsesslipade diamanter ca 1,70 ctv, ca TW-Cr(G-J)/SI, stl 17,75 mm, vikt 10,3 g, en diamant med nagg vid kuletten.
Smycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, briljantslipade diamanter 1,00 ctv, Faint Pink/VS2-SI2, GIA certifikat 5191178514 och 2195178325, 36 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca rosa/VS-SI, 28 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-W/VS, diameter 10,8 mm, vikt 4,2 g, stift, några av de små rosa diamanterna har nagg.
Smycken Ring
RING, 18K vitguld, ovalslipad diamant 1,27 ct, HPHT behandlad Fancy Deep Yellow-Orange/SI2, färgförbättrad, GIA certifikat 2101114252, 14 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 4,2 g.
Smycken Ring
RING, 18K vitguld, kuddslipad diamant 1,01 ct, HPHT behandlad Fancy Deep Brown-Yellow/VVS2, färgförbättrad, GIA certifikat 6107114200, 76 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-Cr/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,9 g.
Smycken Ring
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,81 ct, Fancy Dark Brown-Geenish Yellow/P1, GIA certifikat 16264927, 40 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 4,2 g.
Smycken Hänge med kedja
HÄNGE/KEDJA, kors, 18K vitguld, ärtlänk, fantasislipad diamant ca 2,47 ct, ca Fancy Grayish Greenish Yellow/P2, 12 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W-TCr/VS, längd 40,5 cm, vikt 11,3 g.
Smycken Pärlcollier
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 9,5-10,5 mm, lås i 18K förgyllt guld, kula i 18K vitguld med rubiner ca 1,80 ctv, Tresor Paris, längd 42 cm, vikt 51,0 g, några rubiner har nagg.
Smycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, rubiner ca 2,10 ctv, Tresor Paris, diameter 8 mm, vikt 3,2 g, stift, flera rubiner har nagg.
Smycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, triangelslipade diamanter ca 2,15 ctv, ca Light Yellow/VS2-P1, 48 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/VS, höjd 16 mm, vikt 7,4 g, stift, ena mittstenen har litet nagg vid ena hörnet.
Smycken Ring
RING, 18K vitguld, droppslipad smaragd ca 9,78 ct, 74 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,75 mm, vikt 7,2 g, smaragden har små nagg på kronan, en diamant har litet nagg på kronan.
Smycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, delvis förgylld, prinsesslipade diamanter ca 0,88 ctv, Very Light Greyish Pink/SI-P, briljantslipade rosa diamanter ca 0,20 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, höjd 9,5 mm, vikt 4,8 g, stift, några av de mindre rosa diamanterna har nagg.
Smycken Ring
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 5,81 ctv, bruna/SI-P, stl 17 mm, vikt 22,5 g, flera diamanter med skador och nagg.
Smycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, ca 1700 briljantslipade diamanter ca 8,00 ctv, ca TW-TCr/VVS-SI, höjd 6,5 cm, vikt 26,9 g, stift med clips, några diamanter har nagg och skador.
Smycken Pärlarmband
TRESOR PARIS, armband, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor ca 9,0-9,5 mm, rubiner ca 1,80 ctv, ställbar längd, vikt 28,6 g, några rubiner har nagg.
Smycken Tennisarmband
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 50 briljantslipade diamanter ca 3,89 ctv, ca W-Cr/VVS-VS, längd 16,5 cm, vikt 13,1 g, några diamanter med nagg på kulett.
Smycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, platina/18K vitguld, 100 briljantslipade diamanter ca 7,50 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, Franska och Engelska stämplar, höjd 37 mm, vikt 23,9 g, clips.
Smycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, delvis förgyllda, droppslipade diamanter ca 3,99 ctv, ca Light Yellow/SI2-P1, briljantslipade gula diamanter ca 0,23 ctv, briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd 35 mm, vikt 10,0 g, stift, enstaka diamanter har små nagg på kuletten.
Smycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 48 briljantslipade diamanter ca 0,88 ctv, varav mittstenarna ca 0,64 ctv, ca TW-TCa/VVS-VS, stift, vikt 3,4 g.