Avslutad | Klassiska – Lördag 26 mars 2022
CARMOSÈÖRHÄNGEN, 18K guld, opaler, 32 brilljantslipade diamanter ca 0,84 ctv, ca Ca-LY/SI-P, höjd 13,8 mm, vikt 3,3 g, stift.
RING, 18K vitguld, ovalslipade safirer ca 1,67 ctv, trapets -, baguette - och briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TW-TCa/VS-P, stl 17 mm, vikt 3,1 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, flerfärgade behandlade safirer 2,28 ctv, längd 18 cm, vikt 8,4 g.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, smaragdslipade akvamariner ca 2,67 ctv, 36 briljantslipade diamanter ca 0,67 ctv, ca TW-TCa/VS-P, höjd 12,5 mm, vikt 3,2 g, stift.
CARMOSÉRING, platina, kuddslipad obehandlad rubin 1,08 ct, GIA certifikat 2396060062, navette - , prinsess - och briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 4,7 g, rubinen med nagg och inneslutningar som når ytan.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,01 ct, TCr(I)/SI1, GIA certifikat 6342709122, stl 17,5 mm, vikt 3,7 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, platina, prinsesslipade diamanter, stoppers i 18K vitguld, vikt 2,8 g.
RING, 18K vitguld, 84 briljantslipade diamanter 0,37 ctv, ca W-TCa/VS-P, stl 17,5 mm, 4,8 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipade safirer ca 1,83 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca CR/P, stl 17,25 mm, vikt 2,5 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, hjärtslipad safir ca 0,59 ct, 41 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 40-42 cm, vikt 3,4 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
ALLIANSRING, 18K roséguld, flerfärgade behandlade safirer ca 2,54 ctv, stl 17,25 mm, vikt 2,9 g.
RING, 18K vitguld, 24 droppslipade rubiner ca 3,76 ctv, 65 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 7,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW/VS, stl 16,75+ mm, vikt 3,7 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,71 ctv, TW-VVS-VS, stl 17 mm, vikt 4,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, förgyllda i 20K guld, 2 rosenslipade diamanter, svart emalj, längd 4,5 cm, vikt 7,7 g, krokar, etui.
RING, 18K vitguld, odlad sötvattenspärla ca 14,5 mm, baguette - och briljantslipade diamanter ca 1,05 ctv, ca TW-CR/VS-SI, stl 18 mm, vikt 10,9 g.