Avslutad | Klassiska – Lördag 26 mars 2022
ÖRHÄNGEN, 18K guld, peridot ca 9,00 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW/VS, höjd 28 mm, vikt 8,2 g, några nagg, 2 peridoter med slitna fasettkanter,
HÄNGE/KEDJA, 18K vitg, turkos 16 x 12 x 6 mm, 21 briljanter ca 0,45 ctv, ca W-TCr/VS, ärtlänkskedja 44 cm, vikt 8,8 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW-W/VVS-SI, kors 11 x 9,0 mm, kedja 42/45 cm, vikt 2,6 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, smaragd ca 1,05 ct, briljantslipade diamanter ca 0,95 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 22 mm, kedja 44 cm, vikt 3,8 g, smaragd med inneslutningar som når ytan.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, fasetterad ovalslipad tanzanit ca 0,80 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/P, höjd 27 mm, ankarlänk 41 cm, vikt 2,5 g.
SAFIRRING, 18K vitguld, blå safir ca 0,20 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 3,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade Tahitipärlor ca 13-13,5 mm, 6 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-TCa/VS, viktm11,5 g, stift, enstaka diamanter med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 110 briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca TW-TCr/SI, rörlig mittdel, höjd 28 mm, vikt 5,6 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,85 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI-P, gungande mittenparti, längd 2 cm, stift, vikt 5,8 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 33 briljantslipade (en har en äldre slipning) diamanter ca 0,66 ctv ca W/VS-SI, stl 16 mm, vikt 3,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCr/SI-P, höjd 1,5 cm, vikt 2,8 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad tanzanit ca 20,57 ct, briljantslipade diamanter ca 1,14 ctv, ca TW-Cr/SI, stl 18 mm, vikt 15,4 g, tanzaniten har liten repa på bordet och några diamanter har nagg.
RING, 18K guld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-Cr/SI, stl 16 mm, vikt 3,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,47 ct enligt gravyr, ca CR/SI, stl 17,75 mm, vikt 2,9 g, nagg på kuletten.
HÄNGE, 14K vitguld, navette - och briljantslipade diamanter ca 1,70 ctv, ca W-Ca/SI-P, blomma, höjd 24 mm, vikt 5,5 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
RING, 14K vitguld, navettslipad diamant ca 0,90 ct ca W(H)/VS1, 5 briljantslipade diamanter 0,10 ctv, stl ca 16,5- 17 mm, vikt 7,2 g.
GAUDY, armring, 18K guld/vitguld, 5 briljant och gammalslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca W-Cr/SI-P, innermått 5,7 x 4,5 cm, Stockholm 2000, vikt 30,2 g.