Avslutad | Klockor – Lördag 5 februari 2022
TISSOT, Navigator (T Swiss Made T), Yachting, "Tachy", Cal 2170 (Lemania 1341), Serie nr. 18164624, Boett nr. 45503, kronograf, herrur, 43 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1974.
OMEGA, Seamaster, Professional (300m/1000ft), Cal 1538, Serie nr. 55740613, PIC nr. 2541.80.00, Ref nr. SU 396.1523, Boett nr. 196.1523/396.1523 (LL), herrur, 41 mm, stål, quartz, safirglas (repor), datum, skadad urtavla/visare, heliumventil, skadad boett/länk (hårt polerad), originallänk, viklås, Ref nr. 1503/825, ca 1998.
OMEGA, Chronostop, Seamaster (T Swiss Made T), Cal 865, Serie nr. 26567635, Ref nr. ST 145.008, Boett nr. 145.008, kronograf, herrur, 41 mm, stål, manuell, plexiglas, vridbar innerring, skadad urtavla, delvis renoverad urtavla, läderband, ca 1968.
OMEGA, Seamaster, Professional (300m/1000ft), Cal 1538, Serie nr. 56970114, Ref nr. SU 396.1641, Boett nr. 196.1641, midsize, 36,25 mm, stål, quartz, safirglas (repor), datum, skadad urtavla, skadad vridring, heliumventil, läderband, ca 2000.
Klockor Roamer
ROAMER, Searock, Cal ETA 2824-2, Ref nr. 210633 412520, Boett nr. 210 633, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, cert, april 2017, box, ytterkartong.
Klockor Glycine
GLYCINE, Combat (SUB 20 ATM), Cal GL 224 (ETA 2824-2), Ref nr. 3863, herrur, 42,5 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, skadad dykring, läderband, originalspänne, ca 2012, box, ytterkartong.
TAG HEUER, Microtimer, Cal HR 03 (Valtronic), Serie nr. YU9940, Ref nr. CS111C.6003, Boett nr. CS111C-1, kronograf (1/1000), herrur, 38 x 34 mm, digital, stål, quartz, safirglas, gummiband, viklås, Ref nr. FC 5016-F K2, ca 2005.
LONGINES, herrur, 33 mm, Cal 12.68Z, Serie nr. 6803871, Boett nr. 22879 / 331, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla/visare, läderband, ca 1944.
OMEGA, Constellation, Quadra, Cal 1376, Serie nr. 56905336, PIC nr. 1835.46.51, Ref nr. ST 895.1230, Boett nr. 895.1230, damur, 19,5 mm, stål, quartz, safirglas, diamanter på urtavla (4 st. 8/8), briljantkrans (38 st. TW/VVS, ca 0,23 ctv), integrerat läderband, originalspänne i stål, ca 2001.
LONGINES, Conquest Classic, Cal 688.2 (ETA), Serie nr. 41236629, Ref nr. L2.786.5.56.7, Boett nr. L2.786.5, kronograf, herrur, 41 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. L600138667 W, längd 185 mm, ca 2014.
ROLEX, Oyster Perpetual (T Swiss Made T), Ref nr. 67180, Serie nr. U14x165 (se fördjupad information), Cal 2130, Verk nr. 3637307, Boett nr. 2020, damur, 25 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), Oysterlänk, viklås, Ref nr. 78340-Z6/566B, längd 160 mm, ca 1997.
OMEGA, Seamaster (T Swiss Made T), Cal 552, Serie nr. 21821516, Ref nr. ST 165.0001, Boett nr. 165.001 (SGR), herrur, 34 mm, stål, automatisk, plexiglas, skadad urtavla/visare, ca 1964, metallänk ej original.
OMEGA, Constellation, "C", Chronometer, Cal 1021, Serie nr. 39052261, Ref nr. BA 168.0057, Boett nr. 168.0057, herrur, 35 mm, 18K guld, automatisk, safirglas (nagg), dag, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1975.
INTERNATIONAL WATCH Co, damur, 24 mm, Cal 44, Serie nr. 1641331, Boett nr. 1575947, stål, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1962.
INTERNATIONAL WATCH Co, Schaffhausen, Cal 401 (Inca), Serie nr. 1675806, Boett nr. 1590499, unisex, 26 mm, stål (Staybrite), manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1963.
CERTINA, "Super Flexo Mainspring", herrur, 34 mm, Cal 25-45, Serie nr. 2261944, Boett nr. 25006-1, stål (Satybrite), automatisk, plexiglas, skadad urtavla, ca 1954, metallänk ej original.
SEIKO, "Tachymeter", s.k. "Helmet", Cal 6139B, Serie nr. 531398, Boett nr. 6139-7100, kronograf, herrur, 40,5 mm, stål, automatisk, hardlexglas, dag (engelska), datum, skadad urtavla/visare, skadad boett (se bilder), originallänk, viklås, ca 1975.
VAUCHEZ, Paris, fickur, 57 mm, 18K guld, spindelgång, nyckeldragare, urtavla ej signerad, skadad urtavla, skadad boett, ca 1820, 2 st. nycklar, fickurskedja i silver.
Klockor Glashütte
GUB, Glashütte SA, fickur, 58 mm, Cal 48, Verk nr. 208144, Boett nr. 208144, silver (900), ankargång, gångreservsindikator, ca 1955, etui (skadat).