Avslutad | Klockor – Lördag 5 februari 2022
BREITLING, Colt Oceane (500M/1650FT), Chronometre, Cal 77, Verk nr. 1414135, Serie nr. 867144, Ref nr. A77380, Boett nr. 3806 B5, damur, 33,2 mm, stål, SuperQuartz, safirglas (repor), datum, utbytt urverk/mellanboett vid service, Professionallänk II, viklås, Ref nr. S2305/813A, cert, mars 2006, box, ytterkartong.
BREITLING, Chronomat Evolution, "Tachymetre", Chronometre, Cal 13 (ETA 7750), Verk nr. 2191635, Serie nr. 2191635, Ref nr. A13356, Boett nr. 3706B4, kronograf, herrur, 43,7 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, Pilotlänk, viklås, Ref nr. C3906/357A, cert, mars 2007, box, ytterkartong.
INTERNATIONAL WATCH Co, Schaffhausen, herrur, 33 mm, Cal 88 (Inca), Serie nr. 1116046, Boett nr. 1129244, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1946.
TIRZA, Chronographe Suisse, Antimagnetic, Cal Landeron 248, Boett nr. 909312, kronograf (nollställer ej korrekt), herrur, 37,5 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt (servicebehov), skadad boett (se bilder), läderband, ca 1955.
must de CARTIER, Tank, Cal 81, Boett nr. 46368 / 6 81006, unisex, 23,5 x 23,5 (31) mm, förgyllt silver (delvis bortnött), quartz, mineralglas, skadad urtavla, OBS: 1 st. skruv i bakboett saknas, läderband, cert, oktober 1985.
OMEGA, Genève, Cal 1030, Serie nr. 39098625, Ref nr. BD 132.9051, Boett nr. 1329051-1 / 1181, herrur, 34 mm, 14K guld, manuell, plexiglas, datum, gravyr, läderband, originalspänne i doublé, ca 1975.
OMEGA, Constellation, "C", Chronometer, Cal 564, Serie nr. 31922903, Ref nr. CD 168.0017, Boett nr. 168.017 SP (K.B), herrur, 35 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, skadade visare, ca 1969.
OMEGA, Seamaster, Cal 285, Serie nr. 17573194, Ref nr. KO 14390, Boett nr. 14390-3 SC, herrur, 35 mm, guld på stål, manuell, plexiglas, utbytta visare, skadad urtavla/visare, gravyr, läderband, ca 1960.
OMEGA, Genève (T Swiss Made T), Cal 565, Serie nr. 31439252, Ref nr. ST 166.0070, Boett nr. 166.070, herrur, 35 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1969, metallänk ej original.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Submariner (1000ft=300m, Swiss-T<25), Chronometer, s.k. "Fat Four", Ref nr. 16613, Serie nr. N290694, Cal 3135, Verk nr. 6094897, Boett nr. 16610, herrur, 40 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, skadad urtavla/visare, Fliplocklänk, viklås (stål), Ref nr. 93153.18-R1/401 B, cert (ej daterat), ca 1993, box, ytterkartong.
CARTIER, Santos Ronde, Cal 049 (ETA 2892A2), Verk nr. 65696, Boett nr. 1920 1/C130385, herrur, 33 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 10/94, ca 1994.
Klockor Chopard
CHOPARD, Happy Sport, Cal SW300-1, Serie nr. 4045869, Boett nr. 4808, Ref nr. 274808-5014, unisex, 36 mm, 18K rosa guld, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, briljanter (7 st. TW/VVS, ca 0,35 ctv), briljantkrans (38 st. TW/VVS, ca 1,96 ctv), läderband, originalspänne i 18K rosa guld, cert, november 2018, box, ytterkartong.
OMEGA, Genève, Cal 601, Serie nr. 27362835, Ref nr. ST 131.0018, Boett nr. 131.018, herrur, 31 mm, stål, manuell, plexiglas, läderband, ca 1968.
OMEGA, Seamaster 600 (T Swiss Made T), Cal 611, Serie nr. 23716851, Ref nr. ST 136.0011, Boett nr. 136.011, herrur, 34 mm, stål, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla (lysmassa saknas), defekt (går ej, akut servicebehov), ca 1966, metallänk ej original.
Klockor Lemania
LEMANIA, herrur, 36 mm, Serie nr. 448471, Boett nr. 239 A, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1955.
LONGINES, Flagship, Cal 30 LS, Serie nr.11207271, Boett nr. 104 5 / 144, herrur, 35,5 mm, stål, manuell, plexiglas, renoverad urtavla, skadad urtavla, läderband, ca 1960.
OMEGA, Constellation, "C", Chronometeter, Cal 564, Serie nr. 25225415, Ref nr. ST 168.0017, Boett nr. 168.017 (K.B), herrur, 34,5 x 33 (40) mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla/visare (lysmassa), läderband, ca 1967.
Klockor Enicar
ENICAR, Sherpa, "Compressor Case", Cal A-R 1120, Boett nr. 1-58, herrur, 36 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla/visare, boett signerad EPSA, ca 1958, metallänk (ej original).
LONGINES, Conquest (T Swiss Made T), herrur, 35 mm, Cal 6942, Serie nr. 52123802, Boett nr. 1504.1 / 6942 / 16 / 657651, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt (fjäder av, behov av service), ca 1975, metallänk ej original.