Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 4 juni 2022
LES PAVÉS, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,31 ct, TW(G)/VVS2, GIA laserinskription 5186361961, stl 15,75 mm, vikt 3,1 g.
CHOPARD, örhängen, Happy Diamonds, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter 0,16 ctv, TW/VVS, ref. nr. 839224-1001, serienr 3339100, höjd 8,7 mm, vikt 6 g, stift, certifikat, originaletui.
ATELIER AJOUR. hänge, 18K vitguld, safir 2,57 ct, 32 briljantslipade diamanter 0,71 ctv, ca TW/VVS, Stockholm 2009, höjd 32 mm, vikt 6,6 g, COLLIER, 18K vitguld, svarta diamanter ca 17,6 ctv, längd 37-39,5 cm, vikt 5,2 g, originaletui.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,74 ct, ca TW(G)/VS2, 6 trapetsslipade diamanter 0,27 ctv, ca TW/VS, Juvelateljen Evert Lindberg, Älvängen 1988, stl 18,5 mm, vikt 6,3 g, en trapetsslipad diamant med skada, mittstenen med natural vid rondisten.
TIFFANY & CO, brosch, 18K guld, smaragder, 8 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, 36x39 mm, vikt 21 g, en diamant med skada vid rondisten.
TIFFANY & CO, örhängen, Signature Collection, 18K guld, höjd 22 mm, vikt 30,5 g, clips, påse.
ARMRING, 18K guld, delvis rodinerat, briljantslipade diamanter ca 11,06 ctv, ca Cr/VS, 58x50 mm, vikt 87,7 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, korall, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, höjd 16 mm, vikt 9,6 g, clips.
BROSCH, salamander, 14K guld, smaragder, 14 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, Wien, 1900-talets andra hälft, höjd 60 mm, vikt 20,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, droppslipad månsten, rosa ovalslipade turmaliner ca 2,50 ctv, 8 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/SI, höjd 35 mm, vikt 9,4 g.
GAUDY, ring, 18K guld, cabochonslipad amazonit, 24 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, TW/VVS, Stockholm 2006, stl 16,5 mm, vikt 16,4 g.
C. F. CARLMAN, brosch/hänge, platina, äldre briljant- och baguetteslipade diamanter ca 4,00 ctv, varav mittstenen ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS, Stockholm 1938, längd 43 cm, vikt 13,9 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, korall, briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca Cr/VS, höjd 26 mm, vikt 19 g, stift/clips.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad gul safir 14,04 ct, GLS certifikat 728801, 20 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr-SI, stl 17,75 mm, vikt 10,9 g, enstaka diamanter med nagg.
RING, 18K vitguld, obehandlad jade 18x12,3x3,5 mm, The Gem & Pearl Laboratory report 15158, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,11 ctv, ca W-Cr/VS-P, 1900-talets första hälft, stl 18 mm, vikt 3,5 g, några diamanter med nagg och inneslutningar som når ytan, svaga fattningar, storleksändrad.
W. A. BOLIN, ring, troligen obehandlad safir ca 2,60 ct, 6 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W-TCr/VS, Stockholm 1957, stl 17,5 mm, vikt 7,1 g, safir med nagg och små skador, en diamant med nagg på kuletten.
BROSCH, 18K guld/platina, odlad pärla ca 6,5 mm, rubiner, gammalslipade diamanter ca 5,00 ctv, tidigt 1900-tal, 48x45 mm, vikt 14,6 g, några diamanter och rubiner har små skador.
GUSTAF MÖLLENBORG, collier, 18K guld, turkoser, pärlor, Stockholm 1839, längd 40 cm, vikt 25,8 g.
GUSTAF MÖLLENBORG, brosch, 18K guld, turkoser, Stockholm ca 1839, längd 54 mm, vikt 9,1 g, nål i metall, skada och tennlödningar.