121 - 140 av 235
1...678...12 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 4 juni 2022

Klubbad för

LES PAVÉS, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,31 ct, TW(G)/VVS2, GIA laserinskription 5186361961, stl 15,75 mm, vikt 3,1 g.

100 000 kr

Utrop: 110 000 kr

CHOPARD, örhängen, Happy Diamonds, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter 0,16 ctv, TW/VVS, ref. nr. 839224-1001, serienr 3339100, höjd 8,7 mm, vikt 6 g, stift, certifikat, originaletui.

11 000 kr

Utrop: 12 600 kr

ATELIER AJOUR. hänge, 18K vitguld, safir 2,57 ct, 32 briljantslipade diamanter 0,71 ctv, ca TW/VVS, Stockholm 2009, höjd 32 mm, vikt 6,6 g, COLLIER, 18K vitguld, svarta diamanter ca 17,6 ctv, längd 37-39,5 cm, vikt 5,2 g, originaletui.

22 000 kr

Utrop: 25 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,74 ct, ca TW(G)/VS2, 6 trapetsslipade diamanter 0,27 ctv, ca TW/VS, Juvelateljen Evert Lindberg, Älvängen 1988, stl 18,5 mm, vikt 6,3 g, en trapetsslipad diamant med skada, mittstenen med natural vid rondisten.

120 000 kr

Utrop: 110 000 kr

TIFFANY & CO, brosch, 18K guld, smaragder, 8 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, 36x39 mm, vikt 21 g, en diamant med skada vid rondisten.

22 000 kr

Utrop: 24 000 kr

TIFFANY & CO, örhängen, Signature Collection, 18K guld, höjd 22 mm, vikt 30,5 g, clips, påse.

18 000 kr

Utrop: 20 000 kr

ARMRING, 18K guld, delvis rodinerat, briljantslipade diamanter ca 11,06 ctv, ca Cr/VS, 58x50 mm, vikt 87,7 g, enstaka diamanter med skador och nagg.

Utrop: 88 000 kr

ÖRHÄNGEN, 14K guld, korall, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, höjd 16 mm, vikt 9,6 g, clips.

5 000 kr

Utrop: 5 500 kr

BROSCH, salamander, 14K guld, smaragder, 14 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, Wien, 1900-talets andra hälft, höjd 60 mm, vikt 20,1 g.

9 100 kr

Utrop: 9 900 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, droppslipad månsten, rosa ovalslipade turmaliner ca 2,50 ctv, 8 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/SI, höjd 35 mm, vikt 9,4 g.

8 000 kr

Utrop: 9 000 kr

GAUDY, ring, 18K guld, cabochonslipad amazonit, 24 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, TW/VVS, Stockholm 2006, stl 16,5 mm, vikt 16,4 g.

12 000 kr

Utrop: 13 200 kr

C. F. CARLMAN, brosch/hänge, platina, äldre briljant- och baguetteslipade diamanter ca 4,00 ctv, varav mittstenen ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS, Stockholm 1938, längd 43 cm, vikt 13,9 g, enstaka diamanter med skador och nagg.

Utrop: 30 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, korall, briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca Cr/VS, höjd 26 mm, vikt 19 g, stift/clips.

Utrop: 16 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad gul safir 14,04 ct, GLS certifikat 728801, 20 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr-SI, stl 17,75 mm, vikt 10,9 g, enstaka diamanter med nagg.

55 000 kr

Utrop: 60 000 kr

RING, 18K vitguld, obehandlad jade 18x12,3x3,5 mm, The Gem & Pearl Laboratory report 15158, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,11 ctv, ca W-Cr/VS-P, 1900-talets första hälft, stl 18 mm, vikt 3,5 g, några diamanter med nagg och inneslutningar som når ytan, svaga fattningar, storleksändrad.

Utrop: 19 000 kr

W. A. BOLIN, ring, troligen obehandlad safir ca 2,60 ct, 6 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W-TCr/VS, Stockholm 1957, stl 17,5 mm, vikt 7,1 g, safir med nagg och små skador, en diamant med nagg på kuletten.

22 000 kr

Utrop: 14 000 kr

BROSCH, 18K guld/platina, odlad pärla ca 6,5 mm, rubiner, gammalslipade diamanter ca 5,00 ctv, tidigt 1900-tal, 48x45 mm, vikt 14,6 g, några diamanter och rubiner har små skador.

Utrop: 37 000 kr

GUSTAF MÖLLENBORG, collier, 18K guld, turkoser, pärlor, Stockholm 1839, längd 40 cm, vikt 25,8 g.

16 400 kr

Utrop: 13 400 kr

GUSTAF MÖLLENBORG, brosch, 18K guld, turkoser, Stockholm ca 1839, längd 54 mm, vikt 9,1 g, nål i metall, skada och tennlödningar.

Utrop: 5 000 kr

ÖRHÄNGEN, ormar, 18K guld, turkoser, 1800-talets mitt, höjd 72 mm, vikt 12,6 g, senare stift.

17 200 kr

Utrop: 7 200 kr