Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 4 juni 2022
LOUIS VUITTON, collier, Star Blossom Pendant, 18K roséguld, 24 briljantslipade diamanter 0,20 ctv, ca TW/VVS, ref. nr. Q93710, serienr. A84674, längd 41 cm, vikt 5,3 g, , certifikat, originaletui.
BVLGARI, ring, Diva's dream, 18K roséguld, 61 briljantslipade diamanter, ref. nr. K7MLL3, stl 16 mm, vikt 9,7 g, originaletui, ytterkartong.
LALIQUE, armring, 18K guld, 168 briljantslipade diamanter ca 1,22 ctv, ca TW-W/VS-SI, 8 navettslipade gula safirer, 8 odlade sötvattenspärlor, emalj, innermått 60 mm, vikt 67,3 g.
LALIQUE, örhängen, 18K guld, 104 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-W/VS-SI, 18 fasetterade gula safirer, 10 odlade sötvattenspärlor, emalj, höjd 70 mm, vikt 26,0 g, stift/clips.
PAUL BINDER, ring, 18K guld/vitguld, 81 briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca TW/VS, stl 15,75 mm, vikt 16,7 g, enstaka diamanter med nagg.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld/vitguld, odlad Tahitipärla 13,1 mm, gula och rosa safirer 1,02 ctv, 102 briljantslipade diamanter 0,44 ctv, ca W/SI, längd 40-45 cm, vikt 9,1 g.
RING, 18K guld, smaragdslipad morganit 35,38 ct, gröna, rosa och blå safirer ca 2,50 ctv, Mandelstam, stl 17,75 mm, vikt 20 g, små nagg, originaletui.
LALIQUE, armring, 18K guld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW/VS, citriner, turmaliner, granater, innermått 60 mm, vikt 77,0 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 18 gammalslipade diamanter ca 2,30 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, St. Petersburg, höjd 18 mm, vikt 5,1 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
RING, 18K vitguld, gammal- åttkant-, och briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, Rolf Jacobsson, Gösta Rosin, Stockholm 1969, stl 16,25 mm, vikt 9,4 g, små sprickor i anslutning till storleksändringar, ett fåtal diamanter med nagg och skador.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade Tahitipärlor ca 11 mm, ovalslipade rosa och gula safirer ca 4,12 ctv, briljantslipade diamanter 0,09 ctv, ca W/SI, höjd 31 mm, vikt 7,2 g, stift.
LAPPONIA, ring, Man In Cosmos, sterlingsilver, akryl, Björn Weckström, Finland 2012, stl 17 mm, vikt 31,5 g, påse.
WIWEN NILSSON, collier, sterlingsilver, bergkristall, signerad, Lund 1944, hängets höjd 29 mm, längd 60 cm, vikt 33,7 g. (d)
CARTIER, ring, Love, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ref. nr. AQ7462, stl 54 (17,25), vikt 9,1 g, certifikat.
PIAGET, ring, 18K guld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW/VS, stl 54 (17 mm), ref. nr. A46652, vikt 12,6 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 2,00 ct, ca Cr(J)/VVS2, 14 briljantslipade diamanter ca 1,08 ctv, ca TW-W/VS-SI, Atelje Lennart Abrahamson, Uddevalla 2004, stl 18,25 mm, vikt 12,4 g, ringskenan är öppningsbar, mittstenen har en stor extra fasett, inverterad natural på rondisten och små repor på bordet.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,71 ct, ca River(E)/VS1, 32 åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, smaragder, Atelje Lennart Abrahamson, Uddevalla 2004, stl 17 mm, vikt 8,8 g, enstaka smaragder med nagg, ringskenen är öppningsbar.
SYSKONRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,06 ct, ca TW(G)/VVS2, briljantslipad diamant ca 0,63 ct ca TCr(I)/VS2, Atelje Lennart Abrahamson, Uddevalla, stl 18,25 mm, vikt 5,8 g, ringskenan är öppningsbar, inverterade natural vid rondisten.