Avslutad | Klassiska – Lördag 26 februari 2022
RING, 18K vitguld, 65 baguette- och briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW-TCr/VS-P, stl 17,25+ mm, vikt 4,3 g, enstaka diamanter har nagg.
DOSA, silver, förgylld insida, Jacob Gustaf Bursell, Jönköping, 1825, diameter 6,5 cm, höjd 3,3 cm, lock, vikt 85,0 g, liten buckla.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 110 briljantslipade diamanter ca 3,50 ctv, ca W-Ca/VS-SI, diameter 14 mm, vikt 12,4 g, stift med clips, svaga fattningar, några diamanter har nagg och skador.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,5-6,7 mm, lås i 18K guld, längd 51 cm, knutet, vikt 31,0 g.
RING, 18K guld, orange safir 0,90 ct, blå och gröna safirer 1,86 ctv, 4 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, Mandelstam, stl 17,5 mm, vikt 7,2 g.
COLLIER, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW-W/VVS-SI, längd 42-45 cm, vikt 2,4 g.
BROSCH / HÄNGE samt ÖRHÄNGEN, 18K guld, små pärlor, formpressade, 1872-1873, Gustaf Dahlgren, Malmö, total vikt 16,7 g, något slitet etui, små bucklor på broschen.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, delvis rodinerade, ovala odlade pärlor, 40 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca Cr-TCa/VS-SI, höjd 18 mm, vikt 8,3 g, stift, briljantkransarna är avtagbara.
ÖRHÄNGEN, 14K guld/vitguld, odlade pärlor, rubiner, höjd 24 mm, vikt 12,4 g, clips, enstaka rubiner med skador och nagg, limrester.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 gammalslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca W-TCa(H-L)/VS, C G Hallberg, Stockholm 1939, stil 16,25 mm, vikt 2,7 g, diamanterna har nagg och skador, slitna klor.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,42 ct ca TW/P1, natural vid rondist, gammalslipad diamant ca 0,49 ct ca TCr/P2, inneslutning når ytan, stift, vikt 1,6 g.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW/VS, vikt 12,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 36 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv ca TW-W/VS, höjd 14 mm, vikt 3,4 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv ca TW-W/VVS-VS, huggies, vikt 5,2 gram.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv ca TW-W/VVS-VS, stift, vikt 1,4 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,65 ctv ca TCr-Cr/VS, stift, vikt 1,1 g.