Avslutad | Klassiska – Lördag 26 februari 2022
RING, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/SI, stl 16 mm, vikt 2,3 g, tunn ringskena.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 15,5 mm, vikt 5,3 g.
RING, 18K guld, delvis rodinerat, behandlad orange briljantslipad diamant ca 0,42 ct, briljantslipade diamnater ca 2,32 ctv, ca W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 15,5 g.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 1,58 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 9,6 g.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 1,35 ctv, ca W/VS, stl 18,5 mm, enstaka diamanter med nagg.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 1,13 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, stl 18 mm, vikt 6,4 g.
H STRÖMDAHL, enstensring, Stjärnringen, 18K guld, briljantslipad diamant 0,14 ct enligt gravyr, ca TW/P, stl 17,25 mm, vikt 6,1 g.
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant ca 1,76 ct, ca TCa(K)/P2, stl 17 mm, vikt 5,5 g, diamanten har skada vid rondisten, liten inverterad natural vid rondisten och inneslutning som når ytan på kronan.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld/platina, gammal- och rosenslipade diamanter, höjd 30 mm, längd 43 cm, vikt 6,0 g.
COLLIER, 14K guld med förgyllning i hög karathalt, kedja i låghaltigt guld, fiskar, immitaitonspärlor, längd 48 cm, vikt 30,4 g, länkarna är fyllda, skador.
RING, 18K guld/silver, grund slipad diamant ca 4,8 mm, rosenslipade diamanter, stl 18,5 mm, vikt 7,8 g, gravyr, nagg och skador, etui.
COLLIER, 2-rader, kulor i 22K guld ca 13,4 mm, mellandelar och lås i 14K guld, behandlade jadeitkulor ca 6,6-9,8 mm, längd 43 cm, vikt 88,6 g, går även att använda som enradigt collier på ca 82 cm.
ÖRHÄNGEN, 22K guld/låghaltigt guld, behandlad karvad jadeit, höjd 50 mm, vikt 6,3 g, skruvstift.
RING, 14K guld, cabochonslipad ametist ca 14,00 ct, rosenslipade diamanter, stl 18 mm, vikt 9,8 g, storleksändring i 18K guld, flera diamanter har nagg och skador.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,81 ct G/SI2, GIA dossier 2111267176, stl 17,75 mm, vikt 6,3 g, gravyr.
HÄNGE, 18K guld, glas, miniatyrmålning förställande Sophie von Rettig, signerad Sigrid Ericson, Alfred Ambrosius, Stockholm 1898, 7,5x5,5, vikt 39,1 g, baksida i metall med gravyr.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 droppslipad turmaliner, 88 briljantsliapde diamanter ca 0,44 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stift, vikt 1,8 g.