Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 februari 2022
PARFYMFLAKONG, silver, graverad dekor, Tyskland, höjd 5,5 cm, vikt 17,8 g, skada på lock.
RING, 18K guld, 3 rosenslipade diamanter, Stockholm 1869, stl 17,25 mm, vikt 3,7 g, diamanter med skador och tydliga inneslutningar.
RING, 18K vitguld, safir 0,80 ctv, 9 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv ca TW/VS, BJG Design, Stockholm 1982, stl 16,75 mm, vikt 5,0 g, en sten saknas.
COLLIER, 2-rader, kulor av onyx och korall, lås samt detaljer i sterlingsilver, längd 46 cm.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, fasetterade rubiner ca 0,46 ctv, stift, vikt 1,5 g.
Smycken Nål
NÅL, 18K guld, odlad pärla 5,5 mm, 3 briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, C.D.Bäckström, hållare i metall, vikt 2,9 g.
HÄNGE/KEDJA, sterlingsilver, cubic zirconia 24x17 mm, höjd 31 mm, längd 60 cm, vikt 30,7 g.
HÄNGE, sterlingsilver, ovalformad Tahitipärla, ca 17,5x11,5 mm, höjd 24 mm, vikt 3,6 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, smaragd, briljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, vita-gula med brun ton/P, stl 16,75 mm, vikt 6,4 g, smaragden har sprickor/skador.
ARMBAND, förgylld metall, cabochonslipad och fasetterade granater, längd 16 cm, vikt 35,6 g.