Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 februari 2022
COLLIER, gröna kulor troligen kvarts ca 12 mm, längd ca 87 cm, vikt 154,2 g, knutet.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, ca 0,10 ct, ca W/SI, höjd 9 mm, vikt 0,6 g, nagg på kuletten.
PÄRLÖRHÄNGEN, förgyllt sterlingsilver, 14 odlade pärlor, stift, mått ca 16 x 18 mm, vikt 6,8 g.
Smyckestillbehör Övrigt
VÅG, bland annat gram och carat, mäter till hundradelar, mått ca 11 x 7,5 cm, ink batterier
SMYCKESET, collier, örhängen, fasetterad onyx, hematitkulor, odlade sötvattenspärlor, längd 46 cm, örh 4 cm.
COLLIER, barocka odlade färgade svarta sötvattenspärlor, odlade vita sötvattenspärlor, howlite, karneol, aventurin, korall, ametist, längd 160 cm.
COLLIER, odlade sötvattenspärlor, färgad korall, små glaspärlor, detaljer i guldfärgad metall, längd 100 cm.
COLLIER, 3-radigt, turkoser, odlade pärlor, barocka, lås i sterlingsilver, längd 60 cm, vikt 153,0 g.
COLLIER, sterlingsilver, fasetterat glas, älva, längd 44 cm, vikt 13,0 g.
SMYCKESET, 3-rader, collier, armband, odlade färgade sötvattenspärlor i grönt och gult, trumlad kvarts, lås i sterlingsilver, längd 44 cm, längd 16 cm.