Avslutad | Moderna – Lördag 19 februari 2022
LAPPONIA, hänge/kedja, sterling silver, hänget kan tas loss och användas som brosch, Labyrinth Björn Weckström 1984, längd kedja 38,5 cm, vikt 42,5 g.
WALDEMAR ATELJE, signerad Stigbert, armband, silver, Skara 1971, längd 21 cm, vikt 56,2 g, säkerhetskedja.
WALDEMARS ATELJE, hänge, silver, bergkristall, signerad Stigbert, Skara 1971, höjd 7,3 cm, vikt 27,2 g, bergkristallen rör sig i sin fattning.
LAPPONIA, ring, Gonda´s Mask, sterlingsilver, Björn Weckström, stl 20 mm, vikt 14,9 g, ringskenan är bytt därav inga stämplar i ringen.
EFVA ATTLING, ring. Little Bend Over, 18K vitguld, akvamarin, 15 briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, ca TW/SI, stl 17 mm, vikt 8,1 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad fasetterad topas ca 8,5 ctv,14 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca tW/VS, stl 17,25 mm, vikt 11,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K, vitguld, 34 briljanter ca 0,37 ctv, TW-W(G-H)/SI, diameter ca 2 cm, vikt 3,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljanter ca 0,31 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, diameter ca 1 cm, huggies, vikt 1,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, diameter 14 mm, huggies, vikt 4,8 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, förgyllt silver, barocka odlade sötvattenspärlor, 42 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-Ca/SI-P, höjd 52 mm, krokar, vikt 24,5, fåtal diamanter med nagg och skador, etui.
TIFFANY & CO, collier, pansar, 14K guld/vitguld, åttkantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca W/SI, längd 38 cm, vikt 70,1 g, några diamanter med nagg och skador.
RING, 22K guld, fasetterad limekvarts, stl 16 mm, mått på stenen 18,2 x 14,1 x 10,8 mm, vikt 11,9 g, stenen är skadad.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,50 ctv, 60 briljanter ca 0,70 ctv, ca TCr(I)/SI, diameter ca 1 cm, vikt 3,9 g, en av de större diamanterna med mindre nagg vid kuletten.
ÖRRINGAR, 18K guld, 44 briljantslipade diamanter ca 0,74 ctv, ca TW-W/VVS-VS, diameter 32 mm, vikt 8,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljanter ca 0,44 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, stift, vikt 2,4 g, de större diamanterna med mindre nagg vid kuletterna.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 18 briljanter ca 0,43 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, stift, vikt 2,4 g, ena större diamanten med nagg vid kuletten.