Avslutad | Moderna – Lördag 19 februari 2022
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca W-TCr/P, stift, vikt 1,4 g, 1 diamant har nagg på kuletten.
RING, 18K vitguld, 135 briljantslipade diamanter ca 1,35 ctv, ca TW-Cr/P, stl 17 mm, vikt 8,5 g, flera diamanter med nagg och skador.
BVLGARI, örhängen, Cicladi, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca TW/VS, höjd 1,8 cm, vikt 15,5 g, stift/clips.
OLE LYNGGARD, armband, lila läder, Sweet Drops, 18K vitguld, fasetterad ametist, briljatslipad diamant ca 0,015 ct, caTW/VS, längd 40 cm, vikt 13,9 g.
OLE LYNGGAARD, ring, Törnros, 18K vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16,75 mm, vikt 13,0 g.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,72 ct, TW(G)/P1, vikt 1,2 g, diamanten har små nagg i hörnen.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW(G)/SI-P, stift, vikt 1,5 g.
ENGELBERT, ring, 18K vitguld,8 briljantslipade diamanter 0,40 ctv, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 7,5 g.
OLE LYNGGAARD, hänge, Lace, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, ca TW/VS, design Charlotte Lynggaard, höjd 30 mm, vikt 8,4 g.
HUGO STRÖMDAHL, armring, sterlingsilver, hamrad yta, Stockholm 1963, innermått ca 20,5 cm, vikt 29,7 g.
LAPPONIA, manschettknappar, sterlingsilver, design Björn Weckström, Finland 1982, 17x19 mm, vikt 23,1 g.
RING, 18K vitguld, 40 prinsesslipade diamanter ca 0,90 ctv ca TW/VS, Philip Artinian med fa Artinians Juveler, Stockholm 2008, stl 17,25+ mm, vikt 9,5 g.
FRED, ring, Une Île d'Or, 18K vitguld, refnr 1008112, serienr 4B0741, bredd 5,7 mm, stl 16,25 mm, vikt 4,7 g, etui.
FRED, ring, Une Île d'Or, 18K vitguld, refnr 1008575, serienr 4B0747, bredd 11,7 mm, stl 17+ mm, vikt 11,4 g, etui.
OLE LYNGGAARD, örhängen, Lace, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter 0,32 ctv, ca TW/VS, design Charlotte Lynggaard, vikt 3,3 g, stift, etui, ytterask
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 102 briljant- och baguetteslipade diamanter ca 0,74 ctv, ca TW-Cr/SI-P, höjd 10 mm, vikt 3,6 g, stift, någon diamant med ytliga inneslutningar.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-Cr/P, stift, vikt 1,4 g.