Avslutad | Klassiska – Lördag 29 januari 2022
Smycken Pärlarmband
PÄRLARMBAND, odlade pärlor, något barocka ca 4 mm, 6 rader, längd 16,5 cm, lås i silver, vikt 26,5 g, ej knutet.
RING, 18K guld, cabochonslipad smaragd ca 2,0 ct, ca 102 briljant - och 36 trapetsslipade diamanter ca 2,75 ctv, ca TW-TCa/VS, stl 17 mm, 12,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 16 st briljantslipade diamanter ca 1,04 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, längd 22 mm, vikt 2,5 g.
RIVIERECOLLIER, 18K guld, 143 st briljantslipade diamanter ca 10,44 ctv, ca River(E)-W/VVS-VS, 0,50 ct laserinskription 2369110082, 2x0,40 ct 5403380809 samt 6381978179, 2x0,30 ct 7398930534 samt 6401212367 samt GIA dossier, dosserat, längd 40 cm, vikt 21,5 g
TENNISARMBAND, 18K guld, 64 st briljantslipade diamanter ca 4,62 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 9,2 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 73 st briljantslipade diamanter ca 2,93 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 7,8 g.
RING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,75 mm, vikt 5,8 g.
RING, 18K vitguld, prinsess och briljantslipade diamanter 0,71 ctv enligt gravyr varav mittstenen ca 0,40 ct, ca TW-W/VS, stl 17,5 mm, vikt 7,0 g, gravyr.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv, ca TW-TCa(G-K)/VS-SI, vikt 1,5 g, stift, nagg på kuletterna.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,77 ctv, ca TW-TCa/VS-P, stl 15,75+ mm, vikt 4,4 g, enstaka diamanter med nagg.
BROSCH, silver/18K guld, rosenslipade diamanter, antik, längd 45 mm, vikt 10 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
RING, 18K vitguld, navetteslipad diamant 1,04 ct. W(H)/SI2, HRD inskription på rondisten 190000046686, 16 brijantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,75 mm, vikt 4,4 g.
CARMOSÈHÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalfaseterad smaragd ca 0,57 ct, briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW/VS-SI, längd 40 cm, vikt 4,8 g, smaragden har inneslutningar och nagg.
CARMOSÈRING, 18K vitguld, rubin ca 0,51 ct, briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,7 g.
RING, 18K guld, cabochonslipade opaler, antikslipade diamanter ca 0,20 ctv, Chester, England, stl 17,25 mm, vikt 3,7 g, en opal med spricka.
RIVIERECOLLIER, 18K guld, 139 briljanter 3,00 ctv enligt gravyr ca TW-TCa/VS-P, längd 41,5 g, vikt 15,4 g, några diamanter med nagg.