201 - 220 av 302
1...101112...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 29 januari 2022

Klubbad för

ARMRING, 18K trefärgat guld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, diameter 6,5 cm, vikt 21,4 g.

Utrop: 9 200 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld med 109 briljanter 0,74 ctv W-TCR/VS-SI, längd 40 cm

6 500 kr

Utrop: 7 000 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad diamant 0,30 ct, ca W/SI 14 briljanter 0,12 ctv, ca W/VS-SI, längd 40/42, vikt 2,6 g.

Utrop: 7 800 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,70 ct, TW(F)/VS2, GIA inskription på rondisten 2166962520, 8 briljantslipade diamanter 0,32 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 5,2 g, gravyr.

26 000 kr

Utrop: 29 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter 0,48 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, Diamant och Juvel AB, Örebro 2016, stl 17 mm vikt 3,8 g.

Utrop: 4 600 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K guld/vitguld, 12 mm, vikt 4,5 g längd 42 cm

2 300 kr

Utrop: 2 300 kr

Ädelstenar Turmaliner

TURMALIN, portugisisk slipning, 31,59 ct, rosa, 19,6-19,4x13,6 mm, små nagg.

Utrop: 18 000 kr

Ädelstenar Turmaliner

TURMALIN, hjärtslipad, 16,20 ct, ljusrosa, 16,5x17,0x9,9 mm, små nagg.

5 100 kr

Utrop: 5 500 kr

Ädelstenar Turmaliner

TURMALIN, modifierad smaragdslipning, 7,05 ct, rosa, 12,0x10,0x6,8 mm, nagg.

3 000 kr

Utrop: 3 300 kr

RING, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter 0,69 ctv enligt gravyr, ca TW-Cr/VS, stl 19,25+ mm, vikt 3,5 g.

Utrop: 6 600 kr

Utrop: 2 000 kr

RING, platina, ovalslipad safir ca 2,5 ct, 8 gammal - och 10 baguetteslipade diamanter ca 2,30 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 14,8 g, safiren med nagg på undersidan, en diamant med nagg, storleksändrad.

Utrop: 31 000 kr

SERVERINGSBESTICK, 4 delar, silver, Frankrike, omkring 1900, längd 16-19 cm, vikt 136,9 g, etui.

Utrop: 2 000 kr

COLLIER, 18K guld, arbetad yta, längd 45 cm, vikt 64,3 g.

25 000 kr

Utrop: 27 000 kr

PÄRLCOLLIER, 3-radigt, odlade pärlor, ca 3,5-7,25 mm, lås i 18K guld/vitguld med odlad pärla och 8 åttkantslipade diamnater ca 0,24 ctv, längd 40 cm, vikt 40 g.

Utrop: 3 500 kr

SYSKONRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,37 ctv, ca TW-W(G-H)/P1-P2, stl 17,5 mm, vikt 4,7 g, mindre skador på rondisterna, inneslutning når ytan, nedsliten fattning.

Utrop: 12 600 kr

BROSCH, 18K guld, arbetad yta, 5 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, längd 40 mm, vikt 12 g.

Utrop: 5 500 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 12 st briljantslipade diamanter ca 1,48 ctv, ca W-TCr/SI, stl 16 mm, vikt 2,9 g, diamanter med ytdefekter, inneslutning som når ytan samt nagg på kulett.

Utrop: 11 800 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,55 ctv, River(E)/VS2, vikt 1,4 g, stift, ena diamanten har liten kulettfasett och nagg vid rondisten.

59 000 kr

Utrop: 55 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,90 ct, ca W(H)/VS2, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-W/VS, stl 15 mm, vikt 3,3 g, mittstenen har extra fasett vid rondisten.

Utrop: 28 000 kr